U bulevaru ispred zgrade Vlade Crne Gore u centru Podgorice, danas će u 16 sati, u vreme kada bi u Njujorku u GS UN trebalo da počne glasanje o rezoluciji o Srebrenici, početi novi protestni skup koji organizuje više srpskih kulturnih centara i NVO iz Crne Gore. Portal IN4S danas, najavljujući skup piše da se "narod Crne Gore ne miri sa nakaznom namerom Vlade Milojka Spajića da danas podrži predlog rezolucije o lažnom genocidu u Srebrenici".
Ovaj portal najavljuje danas i "blokade crnogorskih gradova, ako Crna Gora u Njujorku glasa za rezoluciju".
"Ukoliko zaista predstavnik Crne Gore u GS UN danas digne ruku za akt koji su predložile Nemačka i Ruanda, a kojim se Srbi označavaju kao genocidan narod, uslediće blokada svih crnogorskih gradova, a ispred Skupštine Crne Gore će biti formirano šatorsko naselje koje će tu ostati sve do smene aktuelne vlasti. Narod će pred zgradom vlade čekati glasanje", najavljuje ovaj portal čije pisanje danas prenosi i drugi podgorički mediji.
Portal dalje podseća da je "okupljena masa juče, pored ostalog, skandirala 'Blokade, blokade', zahtevajući da se pristupi potpunoj blokadi saobraćaja u Crnoj Gori, što će, kako se može čuti, biti više nego izvesan epilog u slučaju da se suprotno apsolutnoj volji građana, predstavnici vlasti odluče za izdajnički, nemoralan, neprijateljski i neljudski akt prema srpskom narodu u celini".
Sinoć su, dok je trajao protestni skup u centru Podgorice, u dvorištu između zgrada vlade i Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore bile stacionirane jake policijske snage sa opremom za razbijanje protesta. Metalnu ogradu, odnosno barikade ispred zgrada državnih organa u centru grada obezbeđivala je takođe policija.
Sa druge strane, portal "Vijesti", sinoć i jutros kao glavni utisak sa sinoćnjih protesta prenosi da su "okupljeni nosili zastave Srbije, Rusije, crveno-plavo-bele trobojke bez grba, crkvene zastave sa četiri ocila kao i trobojke sa grbom Petrovića koje su se koristile u vreme Kraljevine Crne Gore".
Na društvenim mrežama poslednjih dana, naročito sinoć i jutros, traje žestoka polemika povodom najave Vlade Crne Gore da će glasati za rezoluciju o Srebrenici. U povremeno žestokim raspravama učestvuje na stotine pratilaca pojedinih medija.
"Ovo je protest srbijanaca iz Crne Gore, nisu se okupili ni Crnogorci, ni Hrvati ni Albanci a kamoli bosanci, znači, samo ovi naši srbijanci", stoji u jednom od komentara.
"Podržavam okupljanje. Dosta je više da igramo kako Zapad svira. Treba osuditi svaki genocid, svako neljudsko ponašanje. Gde su za osudu drugi genocidi, gde je Velika, gde je Jasenovac. Pogledajte sve zločina pa na kraju i Srebrenicu", navodi se u drugom komentaru.
Portal "Vijesti" danas objavljuje intervju sa predsednikom Skupštine Crne Gore Andrijom Mandićem i konstatuje da Mandić "nije direktno odgovorio na pitanja šta će preduzeti ako Crna Gora danas na sednici GS UN glasa za usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici i hoće li slediti Kneževića ukoliko zbog toga napuste vlast".
"Lider DNP Milan Knežević ima legitimno pravo da vodi politiku koju smatra za ispravnu i pre svega da odgovara svojim biračima. Ja sam predsednik srpske nacionalne stranke u Crnoj Gori i uveren sam da dobro poznajem svoj narod, a uveren sam i da vodim politiku koja je najbolja za srpski narod u Crnoj Gori", prenose "Vijesti" odgovor Mandića.
Generalni sekretar vladajućeg Pokreta Evropa sad Boris Pejović u današnjem saopštenju naveo je da je "uporno ponavljanje pojedinih aktera sa javne političke i društvene scene da će izglasana rezolucija o Srebrenici proglasiti Srbe za genocidan narod, dokaz da isti nisu ni pročitali sadržaj koji će biti usvojen".
"S obzirom na izvesnost usvajanja rezolucije, amandmani Crne Gore dali su jasan doprinos u eksplicitnom preciziranju individualizacije odgovornosti, što zbog političkih motiva ne demotiviše razne pojedince da uz kampanju protiv Vlade Crne Gore koja je jedina intervenisala na predloženi tekst, propagandom nameću kolektivnu odgovornost jednom narodu, iako se u ovom slučaju nigde i ni jednom rečju ne pominje ni Srbija, ni srpski narod. Ukoliko ovo nije tačno, očekujemo od onih koji tvrde da rezolucija Ujedinjenih nacija etiketira srpski narod, da konkretno ukažu koja rečenica ili deo rezolucije govore da su Srbi označeni kao genocidan narod", navodi se u saopštenju Pejovića.
Prema njemu, "cela kampanja u vezi rezolucije ima za cilj da po ko zna koji put, za političke potrebe, jedne prikaže kao heroje, a druge kao navodne izdajnike, jer je to, kako je istakao, najlakši put za sticanje jeftinih političkih poena".
Predsednik Pokreta za promene Nebojša Medojević danas je rekao da će "rezolucije o Srebrenici i Jasenovcu samo destabilizovati unutrašnje prilike u Crnoj Gori ali i u regionu. Po njegovom mišljenju, glas Crne Gore za rezolucije o Srebrenici "uzdrmaće Vladu u Podgorici i dovesti do njenog pada i novih parlamentarnih izbora".