Srbija i Balkan

Đerlek: Srbija će u najskorije vreme uvesti skrining na rano otkrivanje raka pluća

Odavno je poznato da je pušenje direktno povezano sa nastankom raka pluća, od kojeg u našoj zemlji svakodnevno umre 13 osoba. Po tome je Srbija među vodećim zemljama u Evropi, poručila je Olga Ćorović iz druženja za borbu protiv raka pluća "Punim plućima"
Đerlek: Srbija će u najskorije vreme uvesti skrining na rano otkrivanje raka pluća© CAVALLINI JAMES/BSIP/Universal Images Group via Getty Images

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek najavio je danas na konferenciji povodom Svetskog dana bez duvanskog dima, u organizaciji Udruženja za borbu protiv raka pluća "Punim plućima", da će Srbija u najskorije vreme uvesti organizovani skrining na rano otkrivanje raka pluća.

Udruženje za borbu protiv raka pluća "Punim Plućima" organizovalo je, povodom Svetskog dana bez duvanskog dima, edukativno druženje pod sloganom "Danas nam je DUVAN dan", uz pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja.

"Više od trećine odraslog stanovništva povremeno ili svakodnevno puši cigarete, a u najvećem procentu duvan konzumiraju osobe starosti između 35 i 44 godine, pokazuju najnoviji podaci istraživanja Instituta za javno zdravlje 'Batut' o upotrebi duvanskih i srodnih proizvoda sprovedenog u Srbiji tokom decembra 2023. godine", rekla je za Tanjug Olja Ćorović iz udruženja "Punim plućima".

Ona navodi da od karcinoma pluća u Srbiji godišnje oboli gotovo 7.000 ljudi, a nažalost umre više od 5.000.

"Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja je rano otkrivanje raka pluća, što u Srbiji nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu, kada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene", kaže Ćorovićeva.

Tim povodom će članovi udruženja, zajedno sa lekarima i predstavnicima države, simbolično ugasiti poslednju cigaretu u Srbiji i na taj način poslati snažnu poruku da je duvanski dim štetan, istakla je ona.

Ona navodi da je prevashodni cilj Udruženja "Punim plućima" da se smanji konzumacija cigareta kod dece i mladih i da se pošalje jasna poruka javnosti o štetnosti duvanskog dima.

"Odavno je poznato da je pušenje direktno povezano sa nastankom raka pluća, od kojeg u našoj zemlji svakodnevno umre 13 osoba. Po tome je Srbija među vodećim zemljama u Evropi. Međutim, uprkos činjenici da su više od 90 odsto obolelih od raka pluća pušači, zabrinjavajuće je da broj onih koji konzumiraju duvan u našoj zemlji stalno raste, a pogotovu među mlađim generacijama", upozorila je Ćorovićeva.

image