Ministarka pravde Srbije Maja Popović razgovarala je danas sa predsednicom Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale Garsielom Santanom i ukazala na nehuman tretman srpskih državljana koje su na zatvorske kazne osudili Haški tribunal ili Mehanizam.
Glavna tema sastanka bilo je pitanje položaja osuđenih lica srpske nacionalnosti i ministrka je istakla da haški osuđenici srpske nacionalnosti na izdržavanju kazne zatvora imaju nehuman tretman i da su im osnovna ljudska prava uskraćena ili ograničena.
Kako prenosi Tanjug, ministarka je podsetila i na slučajeve pretnji srpskim državljanima koji izdržavaju kazne zatvora, na koje su osuđeni od strane Haškog trinunala ili Mehanizma, među kojima se izdvaju pretnje Vlastimiru Đorđeviću koji izdržava kaznu zatvora u Nemačkoj.
Razgovaralo se i o pokušajima dodatnog pritiska na osuđenike srpske nacionalnosti putem zahteva za saslušanje od strane pravosudnih organa tzv. Kosova.
Izdvojeno je i pitanje neprimenjivanja instituta uslovnog otpusta, odnosno prevremenog puštanja na slobodu osuđenika srpske nacionalnosti, koji su izdržali dve trećine kazne zatvora na koje su osuđeni, uprkos svim garancijama Srbije.
Popović je ukazala da se ne može opravdati odbijanje zahteva za prevremeno puštanje na slobodu iz razloga koji se navode u obrazloženjima takvih odluka Mehanizma, posebno imajući u vidu što su sva osuđena lica srpske nacionalnosti u poznim godinama života i lošeg zdravstvenog stanja.
Ona je navela da u mnogim državama u kojima osuđenici srpske nacionalnosti izdržavaju kazne zatvora uopšte ne postoje ili postoje neadekvatni programi resocijalizacije, čije pohađanje i uspešan završetak predstavljaju uslov za prevremeno puštanje na slobodu.
Ukazala je i da smatra da predsednica Mehanizma detaljno treba da preispita svaki od zahteva za prevremeno puštanje na slobodu osuđenika srpske nacionalnosti kako ne bismo došli u situaciju koja se dogodila u slučaju puštanja na prevremenu slobodu Radoslava Brđanina, koji je nekoliko dana posle toga preminuo.
Takođe, ponovo je predložila da osuđenici srpske nacionalnosti nastave da izdržavaju kazne zatvora u Srbiji koja sada ima unapređene zatvorske kapacitete i koja je spremna da pruži sve garancije da će osuđena lica imati tretman u skladu sa Statutom Mehanizma.
Tokom sastanka, ministarka i predsednica Mehanizma su se osvrnule na pitanje regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina i konstatovale da je u odnosima Srbije i Bosne i Hercegovine došlo do napretka u saradnji, dok je naglašeno da Hrvatska odbija da sarađuje po ovom pitanju.
Ocenjeno je da je takvo stanje nedopustivo, posebno imajući u vidu da je u pitanju punopravna članica Evropske unije. Popović je podsetila i na poslednji primer nedopustivog ponašanja zvaničnika Hrvatske, koji su unapred abolirali izvršioce ratnog zločina izvršenog bombardovanjem Petrovačke ceste.
Popović je naglasila da Srbija stoji na stanovištu da svaki ratni zločin mora biti procesuiran i adekvatno kažnjen, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.