Lokalni izbori u Srbiji konačno su završeni, a sa izuzetnom nekoliko gradova i opština jasno je da će vladajuća koalicija ostati na vlasti u skoro svim lokalnim samoupravama u Srbiji.
Koalicija oko Srpske napredne stranke (SNS) je ostvarila pobedu u većini gradova i opština u Srbiji, uključujući i dva najveća grada, Beograd i Novi Sad.
Izborna utakmica je bila najuzbudljivija u Nišu, Čačku i nekolicini beogradskih opština, u kojima još uvek nije jasno ko ima većinu: vlast ili različite opozicione grupacije.
Prema podacima koje je objavio CeSID, lista vladajuće koalicije "Beograd sutra" osvojila je 52,9 odsto glasova u Beogradu, odnosno 64 odbornička mandata.
Drugo mesto zauzela je lista "I ja sam Beograd – Kreni-promeni" Sava Manojlovića, koja je dobila 17,4 odsto glasova, odnosno 21 mandat.
Treće mesto (12,2 odsto glasova, 14 mandata) osvojila je lista "Biramo Beograd – Dobrica Veselinović – Miloš Pavlović", dok je lista "Mi snaga naroda – Prof. Dr Branimir Nestorović osvojila 8,1 odsto glasova, odnosno devet mandata. U skupštini grada biće i dva odbornika manjinske Ruske stranke.
U Novom Sadu koalicija oko SNS-a je osvojila 53,1 odsto glasova, odnosno 46 odborničkih mesta, dok su cenzus prešle liste "Udruženi za slobodan Novi Sad", "Kreni-promeni", "Heroji – Miša Bačulov" i Savez vojvođanskih Mađara.
Najneizvesnije je u Nišu, u kome je, u vreme pisanja ovog teksta, i dalje nejasno da li će koalicija oko SNS-a imati minimalnu većinu od 31 odbornika sa Ruskom strankom, ili će četiri opozicione liste, predvođenje doktorom Draganom Milićem, imati blagu prednost.
Vlast apsolutni pobednik, Manojlović i Nestorović mogu da budu zadovoljni
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković za RT Balkan ističe da je SNS apsolutni pobednik izbora, te da će formirati vlast u skoro svim opštinama.
"Gotovo apsolutni pobednik je SNS, koja će formirati vlast u skoro svim opštinama, uključujući i Beograd. Oni su u glavnom gradu povećali prednost, što znači da im je strategija izlaska na nove izbore donela korist. Razjedinjena opozicija je dobila dosta manje glasova nego u decembru", navodi on.
Sa tim tumačenjem slaže se i analitičar Đorđe Vukadinović, koji navodi da oko pitanja pobednika nema dileme.
"To je svakako vlast, odnosno vladajuća lista oko Aleksandra Vučića, bez obzira što taj rezultat vladajuće liste nije svuda isti i jednako impresivan. Ipak, oni su na nivou Srbije, odnosno onog dela koji je juče glasao, zabeležili neki zbirni rezultat od preko 55 odsto, u proseku. To uključuje i pobede od preko 50 odsto u dva najveća grada", naglašava on.
Vukadinović navodi da se među relativne pobednike može svrstati i Savo Manojlović, pre svega zbog toga što je njegova lista završila na drugom mestu u Beogradu. "Van Beograda taj rezultat je manje impresivan, ali ipak pristojan", dodaje on.
Stanković ističe da je Savo Manojlović, kao novi akter u opoziciji došao "maltene niotkuda", ali da je on tek na početku svog političkog angažmana.
Vukadinović smatra da se, pomalo paradoksalno, među relativnim dobitnicima nalaze i zastupnici bojkota, pre svih Dragan Đilas i Miloš Jovanović, pošto je izlaznost, pre svega u Beogradu, bila niska.
Kada je reč o desnici, Stanković navodi da su oni u velikoj krizi zbog bojkota Jovanovića i njegovog Novog DSS-a, kao i da je deo tih glasača podržao vladajuću koaliciju.
"Tu je Nestorović, koji je pokazao da postoji u biračkom telu. Videćemo šta će on sa time da uradi, da li će napraviti pravu stranku. Vidi se da on ima određeni broj pristalica", dodaje Stanković.
Vukadinović veruje da lista Branimira Nestorovića spada u kategoriju relativnih pobednika, pre svega zbog dobrih rezultata u Beogradu.
"Iako je rezultat verovatno malo slabiji od njegovih očekivanja, i on više nema tu težinu koju je imao u decembru, oni su pokazali da ostaju faktor na političkoj sceni na koji se mora računati", naglašava on.
Kada je reč o gubitnicima, Vukadinović ističe da je to "pre svega deo koalicije 'Srbija protiv nasilja' koji je izašao na izbore, na čelu sa Zeleno levim frontom, koji je ostvario rezultat dosta slabiji od očekivanog. To posebno bode oči u poređenju beogradskih rezultata njihove koalicije i liste 'Kreni-promeni'".
Dejan Vuk Stanković smatra da "definitvno dolazi do pregrupisavanja na srpskoj političkoj sceni", kao i da su neke nekada velike stranke, poput Demokratske stranke (DS) i Socijalističke partije Srbije (SPS), "izgubile su svoj identitet u okviru većih koalicija".