Ministar odbrane Miloš Vučević kaže da Srbija nikome ne preti, ne zvecka oružjem, ali da smo vrlo odlučni da štitimo našu zemlju, njenu nezavisnost i slobodu.
U decembarskom i Vučević je govorio o bitnim odrednicama koje definišu profil Vojske Srbije i određuju njenu suštinu.
Kada je reč o ključnim koracima u unapređenju stanja u Vojsci Srbije, ministar je poručio da "sve što dobro funkcioniše ne treba menjati, već unapređivati da bude još bolje".
"Treba pomoći tamo gde postoje problemi, rešavati ih odlučno i omogućiti da Vojska Srbije svoje zadatke iz sve tri misije obavlja besprekorno – da bude opremljena najkvalitetnijim sredstvima, obučena, motivisana. Da svaki njen pripadnik bude svakog dana još zadovoljniji i ponosniji kao deo celine, nesalomiva karika u lancu odbrane. Zadatak ministra odbrane je da to omogući i podrži", rekao je Vučević za magazin "Odbrana".
Vojska sposobna da izvrši svaku naredbu predsednika
Svom stavu da je Srbija uvek za dijalog i kompromise, ali da Srbija više nije džak za udaranje ministar Vučević dodaje:
"To pokazuje da se ne šalimo. Mi nikome ne pretimo, ne zveckamo oružjem – ali smo vrlo odlučni da štitimo Srbiju i njenu nezavisnost i slobodu. Jasno tražimo poštovanje za sve to što ulažemo u razvoj dobrosusedskih odnosa, smirivanje tenzija na Balkanu, poštovanje međunarodnog prava i prava drugih. Postoje i naša prava, i normalno je očekivati da ona budu poštovana, ali i zaštićena ukoliko budu ugrožena. Zato je jedna od mojih prvih poruka i bila da je Vojska Srbije sposobna da izvrši svaku naredbu predsednika Republike. To i jeste njena osnovna uloga – da štiti zemlju", napominje ministar i dodaje da je Vojska Srbije danas mnogostruko snažnija nego što je ikada bila.
Veliki koraci u osavremenjivanju vojske
Vučević podseća da proces osavremenjivanja Vojske Srbije traje već nekoliko godina i da su u tom pogledu napravljeni značajni tehnološki iskoraci.
"Decenijama unazad u naše naoružanje nisu ulazila sredstva poput 'pancira' ili FK-3, od kraja devedesetih godina nismo imali ovu brojnost i stanje lovačke avijacije. I u naoružanje Kopnene vojske uvršteno je dosta novih sredstava. Naročito raduje činjenica da se naša vojska u znatnoj meri oprema proizvodima naše odbrambene industrije, iz domaćeg razvoja, a među njima ima onih veoma složenih i tehnološki naprednih. Naše 'Nore', 'lazari' i 'miloši' su konkurentni njihovim pandanima i na Zapadu i na Istoku. I što je najvažnije, sva ta sredstva, i brojna druga koja nisam pomenuo, stalno se usavršavaju i poboljšavaju u skladu sa iskustvima sa terena", kaže Vučević.
Zašto Srbiji nije stiglo oružje
Pojašnjavajući zašto nam nije isporučeno čak ni ono naoružanje koje smo platili ministar Vučević kaže da Rusija zbog sankcija nije u mogućnosti da isporuči određeno oružje Srbiji ali da to ne čine ni određene zapadne zemlje.
"Određena sredstva koja smo od Ruske Federacije poručili i platili pre početka sukoba u Ukrajini, zbog sankcija koje su na snazi, ne mogu da nam se isporuče. To ni na koji način ne nanosi štetu Rusiji, već isključivo Srbiji i toga smo svesni i mi, ali i one države koje tu isporuku ne dozvoljavaju. S druge strane, ne isporučuju se i neka sredstva zapadne proizvodnje, iako uredno plaćena, iz nama nedovoljno razumljivih razloga. Verujem da će razgovori koje predsednik Vučić vodi sa liderima zapadnih zemalja uskoro uroditi plodom i da će se problemi vezani za te isporuke prevazići", objašnjava ministar.
Pominjući sukob između Rusije i Ukrajine, ministar Vučević ocenjuje da su u njega upletene najveće svetske sile i da postoji ozbiljna opasnost od eskalacije u globalni rat.
"Srbija je, kao vojno neutralna zemlja, koja se opredelila da vodi uravnoteženu spoljnu politiku u skladu sa sopstvenim interesima, pod velikim pritiskom i tu situaciju pokušavaju da iskoriste neki politički igrači u regionu. Primer toga je ponašanje privremenih institucija samouprave na Kosovu i Metohiji. Takođe, postoje i oni koji bi da revidiraju dejtonsko uređenje Bosne i Hercegovine na štetu Republike Srpske. Živimo u vremenu u kome kao država moramo biti izuzetno jaki, ali i izuzetno mudri. Očuvanje mira i stabilnosti za Srbiju je od najveće moguće važnosti kako bismo nastavili ekonomski razvoj i omogućili bolji život naših građana", kazao je ministar i dodao da je u najvećem interesu svih naroda u ovom delu Evrope da izbegnu sukobe i političkim dijalogom prevaziđu nesuglasice.
Situacija na Kosovu i Metohiji
Ministar podvlači da Srbija nikada nije, niti će nekoga napadati.
"Poručujemo – snažni smo, možemo i umemo da se odbranimo, ali nikome ne pretimo. Nažalost, pripadamo maloj grupi zemalja koje se i dalje čvrsto drže principa međunarodnog javnog prava i koje su dosledne u poštovanju principa teritorijalnog integriteta i nepovredivosti granica suverenih država. Srbija poštuje i podržava suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja na svetu, samim tim i svih država u regionu, i traži da se, kada je o našoj južnoj pokrajini reč, poštuje isti princip.
Govoreći o bezbednosnim izazovima koji su u ovom trenutku najznačajniji ministar Vučević izdvaja situaciju na Kosovu i Metohiji i sve zaoštrenije pritiske na Srbiju.
"Dok u Ukrajini bukti rat, na Kosovu i Metohiji se zvecka oružjem...To svakako nije dobro. Briselski sporazum koji je potpisan 2013. godine jasno nalaže šta treba činiti. Njegovu implementaciju svojim potpisom garantuje Evropska unija. Beograd je ispunio sve stavke tog sporazuma, na Prištini je da ispuni svoj deo, a na Evropskoj uniji da to omogući. U protivnom, svaki sličan sporazum bi za bilo koga bio upitan.
Kaže da Srbija u potpunosti poštuje sva pravila Ujedinjenih nacija i ne meša se, ni ekonomski, ni informativno, ni vojno, u konflikte koji se nje ne tiču.