Srbija i Balkan

Drecun: Vučić da proceni da li je veća šteta ili korist od prisustva na Samitu u Tirani

Predsednik skupštinskog Odbora za KiM istakao da predsednik treba da razmisli da li Srbija uopšte treba da učestvuje na Samitu EU-Zapadni Balkan
Drecun: Vučić da proceni da li je veća šteta ili korist od prisustva na Samitu u Tirani© Tanjug/STF

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas će razgovarati sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, nakon čega se očekuje da donese odluku o učešću na sutrašnjem samitu EU-Zapadni Balkan u Tirani.

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je za RTS da se samit održava u vreme velikih tenzija između Zapada i Rusije zbog rata u Ukrajini, kao i da nema sumnje da je samit stavljen u funkciju obuzdavanja Moskve.

On navodi da Evropska unija želi da demonstrira jedinstvo u odnosu prema ovom regionu, da pokaže da je ona u isključivoj nadležnosti Unije i da će određivati sve ključne procese u ovom regionu.

"Samit se održava i u trenutku kada su na Kosovu i Metohiji visoke tenzije zbog jednostranih poteza Prištine i zbog najnovijih događaja, kada je Aljbin Kurti pokušao da u ime srpskog naroda u privremene kosovske institucije instalira neke pojedince iz srpske zajednice, koji nemaju gotovo nikakvu podršku srpskog naroda. Na taj način poništava se izborna volja na minulim izborima, a sa druge strane time žele da onemoguće nastavak dijaloga u Briselu", istakao je Drecun.

On je naveo da Beograd ne može da prihvati takav odnos Prištine prema srpskom narodu na KiM i dodao da odluka o imenovanju Nenada Rašića za ministra nema legalitet, niti legitimitet.

"Suprotna je čak takozvanom ustavu Kosova. Ne možete da odredite za predstavnika srpskog naroda nekoga ko ne uživa poverenje tog naroda. Ovo će biti okvir za održavanje samita", istakao je Drecun.

On je napomenuo da je ključna stvar geopolitički aspekt obuzdavanja Rusije i snažno vezivanje regiona za Evropsku uniju.

"Međutim, nikako da nam stigne objašnjenje o izjavama nekih zvaničnika članica. Imamo stav Mađarske koja se zalaže za ulazak Srbije u EU, stav Nemačke koja se bar deklarativno zalaže za proširenje, ali nemamo zvaničan stav ili potvrdu EU da je spremna za proširenje. Izjave idu u smeru da EU, dugoročno gledano, neće biti spremna da ide u novi proces proširenja", istakao je Drecun.

Drecun je naveo da je portugalski premijer rekao da EU ne može da ispuni očekivanja zemalja Zapadnog Balkana i da nema dovoljno novca u EU da bi se išlo u novi krug proširenja.

"Kada vidite te izjave i blagu reakciju na ponašanje Prištine, a ona treba da bude učesnica samita, onda Srbija treba dobro da razmisli da li će biti veća korist ili šteta od našeg učešća."

Ocenio je da je prisustvo bitno na svakoj multilateralnoj konferenciji jer kada ste tamo možete da branite svoje interese i svoje stavove, da utičete na to kakav će biti završni dokument.

"Sada će predsednik Republike morati da izvaga, posebno posle susreta sa specijalnim izaslanikom Miroslavom Lajčakom i posle razgovora sa Miloradom Dodikom, šta da radi, da li da ide na samit ili da odustane. Jasno je da će i bez prisustva našeg predstavnika biti dosta govora o KiM", rekao je Drecun.

Komentarišući izjavu Edija Rame da ne bi bilo dobro ako bi Srbija otkazala učešće na samitu u Tirani, Drecun kaže, da sa jedne strane Rama ima pravo, jer onda nećemo moći da se suprotstavimo onome što će biti upereno protiv naših interesa, ali sa druge strane, to ne bi bila takva katastrofa kao što on predstavlja nego bi bio još veći udarac, ovom sastanku i EU.

"Koja je najvažnija država Zapadnog Balkana - Albanija? Pa, nije. Srbija je najvažnija. Šta nam vredi sastanak EU sa zemljama Zapadnog Balkana ako na tom sastanku ne učestvuje Srbija. U šta će se pretvoriti taj sastanak? U napade na Srbiju. Mislim da je njima značajnije prisustvo Srbije nego što će nama doneti neku korist. Ne treba bežati od razgovora", zaključio je Drecun.

image