Dan visokih zvanica na vežbi "Platinasti vuk 24": NATO opet izuzet iz moratorijuma?
Srbija ponovo održava međunarodnu vojnu vežbu (na koje je, inače, stavljen moratorijum kada je počela Specijalna vojna operacija u Ukrajini) sa NATO-om i drugim međunarodnim partnerima, a sutra će biti održan i Dan visokih zvanica na vežbi "Platinasti vuk 24" u bazi "Jug" kod Bujanovca.
Kako je saopšteno iz Ministarstva odbrane Srbije, međunarodna taktička vežba obučavanja "Platinasti vuk 24" realizuje se u organizaciji Vojske Srbije i Evropske komande Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država, u bazi "Jug" i na poligonu "Borovac".
Prošle godine u novembru, na konferenciji za medije sa generalnim sekretarom Alijanse, predsednik Srbije najavio je prekid moratorijuma na vojne vežbe, na koji se Srbija odlučila kako bi sačuvala vojnu neutralnost za koju je opredeljena.
"Mi smo se danas dogovorili i razgovarali, a ja ću kao vrhovni komandant oružanih snaga uputiti zahtev Vladi Srbije da u narednom periodu razmotri odluku o tome da ponovo krenemo u održavanje zajedničkih vežbi sa NATO-om koje smo imali ranije, i sa drugim našim partnerima", najavio je tada Vučić, ne otkrivajući pritom na koje druge međunarodne partnere misli.
"Platinasti vuk 23" izuzet je 2023. godine iz moratorijuma, a iz Ministarstva odbrane naveli su za medije razlog za donošenje ovakve odluke.
U pitanju je "ispunjavanje preuzetih obaveza Republike Srbije u vezi sa učešćem Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama. Cilj vežbe je održavanje postignutog nivoa interoperabilnosti jedinica Vojske Srbije za učešće u multinacionalnim operacijama. Napominjemo da je i dalje na snazi Zaključak Vlade Republike Srbije od 27. februara 2022. godine, kojim se prekidaju i odlažu sve aktivnosti u vezi sa vežbama sa stranim partnerima", naveli su tada u odgovoru na pitanje "Politike".
Međutim, kako je ovo druga godina zaredom da se "Platinasti vuk" izuzima iz moratorijuma, dok se vojne vežbe, npr. sa Rusijom, ne spominju, postavlja se pitanje da li je ovo izuzetak koji potvrđuje pravilo.
Naime, saradnja između specijalnih jedinica oružanih snaga Srbije i Rusije počela je 2014. godine, a posle godinu dana im se pridružila i Belorusija. Opredeljenje Vojske Srbije je da održava vojne vežbe i sa pripadnicima zapadnih i istočnoevropskih zemalja pa su na primer, sredinom novembra 2017. srpski vojnici izveli padobranske skokove u Srbiji, blizu Kovina, sa padobrancima iz Evropske komande oružanih snaga SAD.
Zapad je, ipak, do te mere rešen da izoluje Rusiju i odvoji je od Srbije, koja je među malobrojnima zemljama u Evropi koja nije uvela sankcije Moskvi, da je pre dve godine onemogućen i dolazak šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova u Beograd.
"Niko neće uništiti veze Rusije sa Srbijom", poručio je 6. juna 2022. godine šef ruske diplomatije Sergej Lavrov na konferenciji za medije u Moskvi, nakon što je njegova poseta Beogradu otkazana zbog zabrane preleta preko Severne Makedonije, Bugarske i Crne Gore.
Uzimajući u obzir i da je poslednja vojna vežba sa Rusijom u Srbiji održana sa smanjenim kapacitetima, a 2021. godine Rusiji još nisu uvedene sankcije, pitanje je kako bi se sada to izvelo.
Uprkos moratorijumu, u Srbiji se održao niz vežbi sa NATO snagama, od kojeg je izuzetak u formalno-pravnom smislu bio samo prošlogodišnji "Platinasti vuk 23", dok su ostale bile "uvežbavanje akcija spasavanja", objasnio je za RT Balkan ranije urednik TV Front Andrej Mlakar.
Poznato je da je jedini ozbiljniji partner Srbije sa kojim smo imali združene vojne vežbe, pored Alijanse – Rusija.
Pitanje koje se ponovo nameće je da li je u trenutnim okolnostima izvodljivo održati vežbe kao što su "Slovenski štit" i "Slovensko bratstvo", imajući u vidu da smo okruženi zemljama NATO članicama, koje neće dozvoliti prelet preko svoje teritorije, ili je prošlogodišnja predsednikova najava "smokvin list" u cilju produbljivanja saradnje sa Alijansom?
Najava za vojne vežbe sa drugim međunarodnim partnerima osim NATO-a, međutim, još uvek nema.