Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je za vreme posete Berlinu da bi Srbija trebalo da uči na nemačkom primeru, pa da dođe do stanja da oko pitanja od nacionalnog interesa, poput kopanja litijuma, ne postoje političke podele, već da sve stranke podrže nacionalni interes.
"Da dođemo do toga da je nacionalni interes na prvom mestu, a politički interes svakako uvek mora biti sekundarni i mora biti ispod nacionalnog interesa. Tu od Nemačke možemo da učimo", izjavila je Brnabić, koja boravi u poseti Saveznoj Republici Nemačkoj.
Navela je da je čestitala nemačkim privrednicima na tome što će Nemačka biti prva evropska zemlja koja će početi da kopa litijum, kako kaže, 2026. godine i napominje da Nemci imaju dva velika projekta Vulkan i Zinvald i podseća da su 10. juna grad Karlsrue i gradsko veće Landaua odobrili dodatni prostorni plan za njihov rudnik litijuma.
"To je važno za Nemačku, to je važno i za Evropu, ali na prvom mestu je važno za Nemačku. To znači za Nemačku veću energetsku nezavisnost, veću energetsku samostalnost, to znači još jaču nemačku privredu i industriju. To opet znači da će oni moći da proizvode sve od baterije preko električnih vozila", ukazala je Brnabić i napomenula da je projekat Vulkan duplo manji nego projekat Jadar u Srbiji.
Ona je apelovala na deo opozicije da, kako je rekla, prestane da laže ljude u Srbiji da Nemačka ne koristi svoj litijum i istakla da je "ista ta opozicija koja je dovela projekat Rio Tinto u Srbiju, sada se pere od njega".
Objasnila je da su se u Nemačkoj eksperti iz više oblasti, poput zaštite životne sredine, okupili da diskutuju o litijumu, dok u Srbiji, kako kaže, to rade "pisci i poete".
Brnabić je ocenila da je delu opozicije koji je bio na vlasti do 2012. Rio Tinto bio dobar, a sad za vreme vlasti Aleksandra Vučića "on je užasan".Objasnila je da je u Nemačkoj situacija drugačija.
"U Nemačkoj se politika ne vodi po tim linijama. Ako je nešto dobro za Nemačku, oni će se svi ujediniti i gledati kako to da izguraju. Zarad Nemačke, nemačkog društva i nemačke privrede", zaključila je Brnabić.