Srbija i Balkan

Deklaracija EU: Očekujemo konkretno od Beograda i Prištine

Deklaraciju su "zaključili lideri EU i država članica uz konsultovanje sa liderima Zapadnog Balkana", navodi se u tekstu
Deklaracija EU: Očekujemo konkretno od Beograda i Prištine© FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

Lideri Evropske unije i država članica danas su u Tirani u zaključcima u Deklaraciji koju su potpisali naveli da od Beograda i Prištine očekuju konkretan napredak ka sveobuhvatnom i legalno obavezujućem sporazumu o normalizaciji odnosa, ali i to da se svi do sada dogovoreni sporazumi u potpunosti poštuju i to bez odlaganja.

"To je od ključnog značaja za stabilnost i razvoj celog regiona i kako bi se osiguralo da strane mogu da idu dalje na svom evropskom putu", navodi se u Deklaraciji u devetoj od 33 tačke, odnosno zaključka sa Samita Zapadnog Balkana EU.

Samit EU-Zapadni Balkan održan je u danas u Tirani, a učestvovali su predsednici i premijeri zemalja EU i regiona. Na samitu je doneta deklaracija, koju su "zaključili lideri EU i njenih država članica uz konsultovanje sa liderima Zapadnog Balkana".

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se na tačku četiri Tiranske deklaracije koja se odnosi na one koji se nisu uskladili sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom i poručio da je jasno da se ova tačka odnosi samo na Srbiju, pošto jedina nije uvela sankcije Rusiji. 

"Ne mogu ni da stojim, ni da sedim iza te deklaracije jer je nisam pisao, ali nemam ništa protiv da oni napišu da se mi nismo saglasili sa sankcijama i da ih nismo uveli. To su činjenice i ja na to ne mogu da se ljutim", rekao je Vučić.

Tačka 4. glasi: Zajednički nastup sa EU je jasan znak strateške orijentacije partnera, pogotovo sada kada Rusija eskalira svoj agresorski rat protiv Ukrajine. Zajednička vizija budućnosti podrazumeva obostrane odgovornosti i deljene vrednosti. Kako produbljujemo našu saradnju sa partnerima, tako ponovo apelujemo na njih da ostvare brz i trajan napredak ka punom prilagođavanju Zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU (ZSBP) i da deluju prema njoj, uključujući u pogledu restriktivnih mera EU. Pohvaljujemo one partnere sa Zapadnog Balkana koji već pokazuju svoju stratešku opredeljenost u tom pogledu svojim potpunim poravnavanjem sa ZSBP-om EU i podstičemo one partnere koji još nisu izvršili to poravnanje da ga naprave.

Detalji Deklaracije

Lideri Evropske unije i država članica potvrdili su danas u Deklaraciji iz Tirane potpunu i nedvosmislenu opredeljenost perspektivi članstva zapadnog Balkana u EU i pozvali na ubrzanje procesa pristupanja na temelju kredibilnih reformi i načela vlastitih rezultata, što je, kako su naglasili, u uzajamnom interesu.

Deklaracija pozdravlja napredak koji su partneri Zapadnog Balkana napravili na putu ka EU od Samita EU - Zapadni Balkan na Brdu u oktobru 2021. godine, navedeno je u drugoj tački dokumenta kojim se članice Zapadnog Balkana, koje to još nisu učinile, pozivaju da se usklade sa Zajedničkom spoljnom i sigurnosnom politikom EU.

U Deklaraciji, koja ima 33 tačke, lideri EU naglašavaju da ostaju najbliži partner, glavni investitor, trgovinski partner i najveći donator za region. Takođe, podstiču na važnost reformi i naglašavaju da će podržavati opredeljenost partnera Zapadnog Balkana za inkluzivnu regionalnu saradnju i jačanje dobrosusedskih odnosa.

U dokumentu na prvom mestu navode da su oni, "lideri EU i njenih država članica, uz konsultacije sa liderima Zapadnog Balkana održali Samit, prvi put u regionu zapadnog Balkana i zaključili da eskalacija agresivnog rata Rusije protiv Ukrajine ugrožava evropski i globalni mir i bezbednost".

Istakli su važnost strateškog partnerstva između EU i regiona Zapadnog Balkana.

EU u jednoj od tačaka pozdravlja odlučnost partnera Zapadnog Balkana da podrže temeljne evropske vrednosti i principe u skladu sa međunarodnim zakonima, jačanjem demokratije i vladavine prava.

Deklaracija naglašava i potrebu za trajnim naporima u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i za povećanom podrškom za dobro upravljanje, unapređivanje ljudskih prava, ravnopravnost polova i prava osoba koje pripadaju manjinama.

Kredibilitet te opredeljenosti, kako dodaju, zavisi od sprovođenja neophodnih reformi.

Nalgašavaju da su "osnaženo civilno društvo i nezavisni i pluralistični mediji sa punim poštovanjem slobode izražavanja ključne komponente bilo kojeg demokratskog sistema".

Navode da je zajednički nastup sa EU jasan znak "strateške orijentacije partnera Zapadnog Balkana sada važan više nego ikad jer agresorski rat protiv Ukrajine eskalira".

"Zajednička vizija budućnosti znači obostrane odgovornosti i deljene vrednosti", navodi se u Deklaraciji kojom se ponovo apeluje na partnere Zapadnog Balkana da ostvare brz i stalan napredak ka punom usklađivanju sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU i da deluju u skladu sa time, uključujući i restriktivne mere EU.

Lideri EU pohvaljuju partnere Zapadnog Balkana koji već pokazuju stratešku opredeljenost u pogledu potpunog usklađivanja sa zajedničkom spoljnom politikom i podstiču one koji se nisu uskladili da to učine.

Deklaracijom podsećaju na odluku o otvaranju zajedničke kupovine gasa, LNG-a za Zapadni Balkan, na potrebu kontinuiranog sprovođenja Ekonomskog i investicionog plana za Zapadni Balkan, te Zelene i Digitalne agende što će, kako navode, pomoći da se osnaži ekonomija i otpornost regiona.

Navode i da će podržavatu poljoprivedu, sprovođenje zelene agende, produbiti sektorsku saradnju, ubrzati i produbiti politički angažman i angažman u oblasti politika, uključujući i redovno održavanje samita EU-Zapadni Balkan.

Podsećaju na zajedničku obavezu da se pojačaju napori za pospešivanje integracije Zapadnog Balkana sa unutrašnjim tržištem EU i pozdravljaju angažovanje svih ekonomija regiona ka modernizaciji njihovih platnih
sistema, kao i opredeljenost partnera za sprovođenje agendi za inovacije, istraživanja, obrazovanje, kulturu, mlade i sport.

Kao važno navode i sporazum o romingu koji će prvo omogućiti smanjenje troškova rominga između EU i zapadnog Balkana sa namerom da se kasnije i potpuno ukine.

U Deklaraciji navode da su odlučni u borbi protiv strane manipulacije informacijama i uplitanja, uključujući dezinformacije i druge hibridne pretnje koje pokušavaju da ugroze stabilnost regiona, demokratske procese i perspektivu u EU.

Upravljanje migracijama je i dalje, kako su naveli, zajednički izazov i odgovornost zbog čega je EU povećala finansijsku podršku regionu sa više od 170 miliona evra.

Apeluju da se dalje pojača saradnja u borbi protiv terorizma i ekstremizma, kao i da partneri sa Zapadnog Balkana uspostave i održavaju odnose sa Kancelarijom evropskog javnog tužioca.

Na kraju pozdravljaju činjenicu da se partneri sa zapadnog Balkana usaglašavaju sa pomenutim tačkama.

U Deklaraciji na 12 strana EU pozdravlja i održavanje prvih međuvladinih konferencija sa Albanijom i Severnom Makedonijom.

image