Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas da je srpski narod tokom dva svetska rata kao i tokom ratova devedesetih na prostoru današnje Republike Srpske pretrpeo velike žrtve što, kako je naglasio, potvrđuje da se radi o kontinuiranoj genocidnoj politici sa jasnim ciljem – uništavanja srpskog naroda na tim prostorima.
"Tu opsednutost srpskim faktorom, rušilačkim i remetilačkim pokušavali su da 'izleče' istrebljenjem čitavog naroda. Po nekima u najmanju ruku nedobronamernim ljudima Drina je civilizacijska granica istoka i zapada. A po njima Srbi nema šta da traže na zapadnoj hemisferi", rekao je Vučević u Bratuncu na obeležavanju stradanja 3.267 Srba u srednjem Podrinju i Birču tokom 1992. i 1993. godine.
Dodao je da je komandant logora Jasenovac Maks Luburić imao istu logiku, a da su ga njegovi sledbenici prozvali general Drinjanin, jer se kleo da će od Srba očistiti prostor do reke Drine.
"I tako su nas tokom Prvog i Drugog svetskog rata klale raznorazne kame i handžar divizije", rekao je Vučević.
On je naglasio da su ti logori bili napravljeni za decu, žene i civile, i upitao da li je to išta drugo nego genocid.
"Za Srbe je prestao da važi zakon, a veliki i silni nisu bili spremni da priznaju srpsku žrtvu", naglasio je premijer Vlade Srbije.
On je dodao da su tokom Drugog svetskog rata nacistička Nemačka i vojnici Vermahta počinili zločine koji nisu ni do danas dobili svoju civilizacijsku osudu, zatvorske kazne niti odgovarajuće rezolucije.
"A nema srpske kuće koja nije zavijena u crno tokom Drugog svetskog rata", rekao je Vučević.
Istakao je da su Srbi na tom području početkom devedesetih bili uvereni da su u dva svetska rata pobedili politiku mržnje prema njima, ali da su se u isto vreme nastavljači te politike ponovo spremali za rat.
"Zato nas ne čudi podatak da su Srbi najviše stradali u prvim godinama rata. Težak taktički položaj Podrinja je u početku uticao da ono postane jedno od najtežih ratišta u celoj Republici Srpskoj. Ali troipogodišnja odbrana svedoči o rešenosti ljudi ovog kraja da brane svoju slobodu čast i veru", istakao je Vučević.
Premijer Srbije je posebno izdvojio zločin koji je počinjen na pravoslavni Božić 7. januara 1993. godine, kada je, kako je rekao, počela bošnjačko-muslimanska ofanziva iz Srebrenice ka Bratuncu i reci Drini.
"U selu Kravice zločinci su izvršili masakr baš na Božić, ubijali su civile baš ispred crkve na Božić. Kome je mogao biti kriv Vladimir Gajić star samo četiri godine, ili Novica Bogićević star četrnaest godina", upitao je Vučević.
Vučević i zvaničnici Srbije i Republike Srpske položili su danas vence kod Spomen-krsta na groblju u Bratuncu.
Pored delegacije Srbije koju je predvodio premijer Miloš Vučević, venac je u ime institucija Republike Srpske položio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u pratnji predsednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, premijera Radovana Viškovića, izaslanika srpskog člana Predsedništva BiH Boška Tomića i ministra rada i boračko-invalidske zaštite Danijela Egića.
Cveće su položile delegacije poslanika u Narodnoj skupštini Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, članovi porodica poginulih iz regije Srednjeg Podrinja i Birča, delegacije Boračke organizacije Republike Srpske i drugih nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i Narodno-oslobodilačkog rata.
Pre polaganje venaca, patrijarh srpski Porfirije je služio parastos na groblju, do kojeg je došla litija od hrama Uspenija Presvete Bogorodice.
Obeležavanje 32. godišnjice stradanja Srba u Podrinju počelo je jutros liturgijom u Crkvi Uspenja Presvete Bogodorice u Bratuncu, koju je služio patrijarh Porfirije.