Srbija i Balkan

Srbija uvodi elektronsko bolovanje: Zaboravite na odlazak po doznake

E-bolovanje biti sistem koji će povezati poslodavce, lekare i Republički fond za zdravstveno osiguranje
Srbija uvodi elektronsko bolovanje: Zaboravite na odlazak po doznake© TANJUG/ JOVAN NIKOLIĆ

Krajem ove godine građanima Srbije trebalo bi da bude omogućena usluga elektronskog bolovanja.

Na taj način će, kako ističu oni koji su zajedno sa Ministarstvom zdravlja angažovani na izradi ove e-usluge, pacijenti bili lišeni obaveze da kada su na bolovanju nose doznake poslodavcu, već bi se doznake slale elektronskim putem.

Isidora Šmigić, menadžerka za regulatornu reformu, za RTS kaže da će E-bolovanje biti sistem koji će povezati poslodavce, lekare i Republički fond za zdravstveno osiguranje.

"Ovaj sistem će zapravo omogućiti da se ceo proces bolovanja koji je zaista jedna kompleksna procedura, podrazumeva nošenje dokumentacije i njihovu cirkulaciju kroz sistem, da se ubrza i pre svega ono što je cilj jeste da pacijentima olakša, da oni ne moraju bolesni da nose ovu dokumentaciju poslodavcu, već će poslodavac automatski imati uvid u potrebne informacije s druge strane i Republički fond će takođe imati potreban pristup", objašnjava ona.

Ističe da je važno i to što će Republički fond za zdravstveno osiguranje moći da pristupi potrebnim informacijama kako bi komisije mogle da razmatraju eventualno produžavanje bolovanja duže od 30 dana u slučajevima kada je to potrebno.

Kako kaže, e-recept, koji funkcioniše od 2019. godine, je jedan revolucionaran sistem jer je samo u poslednjih 18 meseci doneo uštedu više od 30 miliona evra, a e-karton je nešto na čemu se radi već neko vreme.

"Ono što očekujemo jeste da njegova puna implementacija krene početkom 2026. godine. Trenutno su u toku tehničke pripreme itd. Ono što je potrebno jeste uskladiti i zakonski okvir i doneti neke podzakonske akte koji će urediti procese kako će e-karton funkcionisati i koji će zapravo omogućiti brže i efikasnije kretanje kroz zdravstveni sistem, tako da pacijenti ne moraju ponovo da rade određene analize. Njihovi lekari mogu u potpunosti da pristupe istoriji bolesti tako da verujemo da će biti unapređenje kako za lekare tako i za pacijente", ističe Šmigićeva.

image