Dodik: Srpske majke ne prodaju svoje stradale, jer naše žrtve nisu na prodaju

Predsednik Srpske je ocenio da "Majke Srebrenice i Žepe" više liče na političku stranku, nego na majke koje oplakuju smrt svojih najmilijih, nakon što je iz tog udruženja saopšteno da se osećaju nesigurno zbog, kako su navele, prisustva "Vojske Srbije u BiH", a pred obeležavanje godišnjice zločina u Srebrenici

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je veoma nekorektno i nehumano da se udruženje poput "Majki Srebrenice i Žepa", koje treba da oplakuje žrtve i žali svoje stradale, neprestano bavi politikom i političarenjem.

"Razumem njihovu bol i više puta sam ponovio da je bol svake majke za izgubljenim detetom nemerljiva, i da je nevažno da li je ona srpske, bošnjačke ili hrvatske nacionalnosti, jer majčina suza nema nacionalnost, ali ne razumem toliku dozu mržnje, radikalizacije odnosa i izmišljanja priče o nekoj navodnoj ugroženosti od 30 mladića i devojaka, kadeta Vojne akademije u Beogradu", rekao je Dodik u izjavi za Srnu.

Predsednik Srpske je tako odgovorio na zahtev da prokomentariše saopštenje Udruženja "Majke Srebrenice i Žepe" u kojem navode da se "osećaju nesigurno" zbog, kako su navele, prisustva "Vojske Srbije u BiH", a pred obeležavanje godišnjice zločina u Srebrenici.

Dodik je istakao da je neverovatno da nekome predstavlja pretnju i da se oseća nesigurno i ugroženo zbog 30 mladića i devojaka koji su došli da prisustvuju obeležavanju 82 godine od Bitke na Kozari i genocida nad srpskim narodom.

"Nažalost, očigledno je da su te majke oštro krenule u politiku i više liče na političku stranku, nego na majke koje oplakuju smrt svojih najmilijih. Mogu da razumem dimenziju njihovog bola, koju nikada nikome ne bih poželeo, kao što ne bih poželeo nikome ni bol majki u crnim marama, ali u takvoj politizaciji svega i svačega ne želim da učestvujem", istakao je Dodik.

On je poručio da Udruženje "Majke Srebrenice" ne treba da se bavi političkim pitanjima i rešenjima, već da ostane ono što i jesu - majke i da se s poštovanjem odnose prema svom bolu, a, pre svega, prema svojim najmilijim stradalim u ratu.

"Podsetiću da su članice tog udruženja molile svojevremeno Bila Klintona da im napravi državu, a njihova predsednica Munira Subašić u Kninu je izjavila da 'obožava Antu Gotovinu'. Zatim je u UN, na debati o radu Haškog tribunala, podigla transparent 'Republika Srpska, genocidna', kada je i izbačena iz sale", rekao je Dodik.

On je upitao da li je to žena i majka koja plače za svojim žrtvama, dok veliča Gotovinu koji je učestvovao u akciji hrvatske vojske i policije "Oluja", u kojoj su, takođe, ubijeni nečiji sinovi, kćerke, muževi, braća...

"Da li majke iz tog udruženja poštuju bilo čiju žrtvu i suzu, ili su tu da vode politiku? Stradala su i tuđa deca, ali njihove majke u tišini boluju svoju bol i nisu se obogatile kao što je Subašićeva to sama priznala da u posedu ima dve višespratne kuće u Sarajevu, platu od 4.000 KM, kao i 60 dunuma zemlje" istakao je Dodik.

On je naglasio da za razliku od Subašićeve, srpske majke ne prodaju svoje stradale, jer srpske žrtve nisu na prodaju.

"Nijedna majka i nijedna žena žrtva rata nije se obogatila na svojoj muci i nevolji, a još manje mešala u politiku. Politiku vode političari, a ne udruženja koja nisu registrovana kao političke stranke ili možda jesu, a mi ne znamo", kazao je Dodik.