Na svečanosti povodom dodele Trinaestojulske nagrade danas u Vladinom domu na Cetinju, predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić inicirao je ideju obnavljanja Njegoševe kapele na Lovćenu.
"Obnavljanje Njegoševe kapele na Lovćenu je ideja koju je pokrenula Mitropolija crnogorsko-primoreska i mitropolit Amfilohije. Smatram da smo danas zreli kao društvo i zajednica da realizujemo tu ideju koja će dovesti do pomirenja i okupljanja ljudi u Crnoj Gori. I želim da iskoristim priliku da je kao predsjednik Skupštine Crne Gore javno iniciram", rekao je Mandić.
"Poštujući Njegoševu želju uspostavili bismo novu moralnu vertikalu koja će učiniti da Crna Gora ozdravi i da u bolju budućnost zakorači svjesna sebe i svoje slavne istorije zatvarajući poglavlje podjela i netolerancija", dodao je.
Predsednik Skupštine Crne Gore je napomenuo da niko neće rušiti mauzolej na Lovćenu.
"Na Lovćenu će se graditi a ne rušiti. Šaljemo poruku da će zemlja Crna Gora biti po mjeri svih građana, i biće mjesta za sve, baš kao i na Lovćenu", rekao je Mandić.
Odmah je reagovao gradonačelnik crnogorske prestonice Cetinje Nikola Đurašković koji je Manidću poručio da "naum" izgradnje kapele na Lovćenu "nikad neće proći".
"Lovćen je najveći crnogorski simbol, crnogorski Olimp i vertikala vječne Crne Gore. Mandiću, na Lovćenu ćeš graditi taman ka' što ste održali riječ 'dogodine u Prizrenu'. Ne igraj se vatrom, jer ti taj naum nikad neće proći. Previše ste se osokolili i osilili, valjda mislite da možete, jer smo 'mirni', ali za sve postoji crvena linija", naveo je Đurašković.
Gradinačelnik Cetinja je nestavio da kada se "do nje dođe", do te "crvene linije" – "drugačije se razgovara".
"Okupirali ste nam crkve, pokušavate uspostaviti premoć druge države u opštinama u kojima ste vlast, sad biste i na Lovćen?! Grdno si se prevario, Mandiću. Neće moći", zapretio je Đurašković.
Reagovao je i poslanik SD u Skupštini Crne Gore Nikola Zirojević rečima da "prestono Cetinje i većinska Crna Gora neće dozvoliti sprovođenje ovog nauma", dodavši da "jedini proizvod ovakve retorike i ideje može biti narušavanje mira i građanskog sklada u državi".
"Predsednik Skupštine se, izgleda, ozbiljno uživio u ulogu neimara. Dok iz Mojkovca stižu informacije da Mandić zida sopstvenu zadužbinu, sa Cetinja danas, simbolično, dvanaestojulski, inicira nove građevinske radove. Građansku Crnu Goru bi, da može, najradije odozgo oburdao u more. A, kada govorite na ovu temu, imajte na umu da helikopter na Lovćen ne slijeće", rekao je Zirojević.
Sredinom septembra 2020. godine, pošto je mitropolit Afilohije rekao da će crkva raditi na obnavljanju kapele na Lovćenu i gradnji crkve Svete Trojice na prostoru između Biljarde i Vladinog doma na Cetinju, "crnogorske patriote" tada su na Cetinju postavili transparent kojim su poručili da neće dozvoliti obnavljanje kapele na Lovćenu kao ni gradnju crkve Svete Trojice.
"Dok se Zemlja oko Sunca kreće, Cetinje to dozvoliti neće", stajalo je na transparentu koji je tada postavljen na ulazu u Cetinje.
Osam godina ranije, sredinom 2012. godine, mitropolit Afmilohije zatražio je da se na Lovćenu obnovi crkva Svetog Petra Cetinjskog, odnosno kapela u kojoj je bio sahranjen Petar Drugi Petrović Njegoš. Amfilohije je tada na liturgiji u Kotoru rekao da je o tome već razgovarao sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem kao i da moli crnogorskog premijera Igora Lukšića da tu ideju prihvati.
Tadašnji predsednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić rekao je da je taj zahtev "atak na temeljne crnogorske vrednosti" i poručio "da država to ne sme da dozvoli".
"Nasrtaja će biti dok god SPC misli da zameni ono što se oružjem nekada postizalo u Crnoj Gori. Dok god misli da kulturom nadomesti vojnu okupaciju", rekao je tada Krivokapić.