Dva puta za osam meseci: Ko hoće da ubije Ilona Maska?
Ubrzo nakon što je Donald Tramp za dlaku izbegao da bude ubijen na predizbornom skupu u Batleru, savezna država Pensilvanija, na društvenim mrežama pojavila su se upozorenja da bi sledeći mogao biti – Ilon Mask.
Jedno upozorenje uputio je influenser i Trampov pristalica Jan Majls Čong, koji je na Iksu Masku poručio: "Molim vas, utrostručite svoje obezbeđenje. Ako mogu da dođu po Trampa, doći će i po vas."
Na to je Mask odgovorio tako što je obelodanio da je pokušaja da mu se oduzme život u poslednje vreme već bilo.
"Opasna vremena su pred nama. Dve osobe (u zasebnim prilikama) su već pokušale da me ubiju u proteklih osam meseci. Oni su uhapšeni sa oružjem na oko 20 minuta vožnje od štaba 'Tesle' u Teksasu", otkrio je milijarder.
Dangerous times ahead. Two people (separate occasions) have already tried to kill me in the past 8 months. They were arrested with guns about 20 mins drive from Tesla HQ in Texas.
— Elon Musk (@elonmusk) July 14, 2024
Drugo upozorenje milijarderu, koji je prvi put otvoreno podržao Trampa nakon atentata, došlo je sa bloga "Houl Mars katalog", posvećenog bezbednosti i tehnologiji, gde je poručeno Masku da "pojača" svoje obezbeđenje.
"Možda je vreme da napravim taj leteći metalni oklop", odgovorio je Mask.
Maybe it’s time to build that flying metal suit of armor
— Elon Musk (@elonmusk) July 14, 2024
"Oklop" se odnosi na Maskovu inicijativu iz 2021. da sagradi mehanički oklop po ugledu na superheroja Ajronmena s inženjerom i pronalazačem Dilanom Lengom Edminstonom, koji je čak sastavio i prototip. Inače, iako se lik čuvenog "Marvelovog" strip junaka prvi put pojavio skoro deceniju pre rođenja 53-godišnjeg Maska, scenarista filma "Ajronmen" iz 2008. godine, Mark Fergus, zasnovao je svoju verziju lika kog tumači Robert Dauni Džunior na upravo tehnološkom milijarderu.
Kao i republikanski kandidat za predstojeće američke izbore, Ilon Mask je pokazao sklonost ka "talasanju" u inat zapadnom establišmentu. Najskoriji primer predstavlja njegova tvrdnja da je Evropska komisija Iksu ponudila "ilegalni dil" da ta društvena mreža tajno cenzuriše sadržaj, i da je Mask, za razliku od svojih kolega koji poseduju druge društvene mreže, navodni predlog odbio.
Pored sklonosti da često i bez rezerve dovodi u pitanje i/ili osporava tvrdnje demokratskih političara i prodemokratskih medija kada je u pitanju Donald Tramp, Mask je takođe odgovoran za objavljivanje tzv. Tviter fajlova po kupovini te društvene mreže.
Podsetimo, tzv. Tviter fajlovi su ukazali na spregu američkih službi i društvenih mreža, odnosno da je ta platforma radila ruku pod ruku sa nekoliko agencija američke vlade i politički motivisanih NVO dejstvovala u okviru onoga što su mnogi komentatori opisali kao "cenzurno-industrijski kompleks".
Takođe, nezavisnom novinaru Matu Taibiju, koji je objavljivao dotične dokumente, zaprećeno je krivičnim gonjenjem samo zato što savesno obavlja svoj posao.
Među onima kojima se Mask zamerio je i kompanija "Blekrok", koja je bila među velikim vlasnicima deonica "Tvitera" pre nego što ga je Mask otkupio, ali i koju je optužio 2018. godine da podstiče investitore koji se "klade" na pad cena deonica na berzi (šortselere).
Iako je takvo pitanje možda suvišno u američkom društvu koje sve više pokazuje sklonost da probleme rešava mecima a ne rečima, nije jasno da li je sve ovo dovoljno da bi neko pokušao da ubije Ilona Maska nakon pokušaja da se Trampu oduzme život, niti ko bi na tako nešto bio spreman.
U međuvremenu, možda ne bi bilo zgoreg da Mask ipak napravi taj mehanički oklop – ako ništa drugo, izgledaće kul.