Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da Nemačka treba da ponovo naoruža Bundesver tako da niko neće imati želju da napadne ovu zemlju i njene saveznike.
"Potrebna nam je veća zaštita kroz jačanje Bundesvera, dobro naoružanje NATO-a... sredstvima odvraćanja. Moramo biti sigurni da mi – zemlje NATO-a, Nemačka – nećemo postati objekti napada i da nam se rat neće desiti", rekao je kancelar na godišnjoj konferenciji za novinare u Berlinu.
Sredstva odvraćanja, prema Šolcu, uključuju rakete srednjeg dometa, koje SAD planiraju da postave na teritoriji Nemačke od 2026. godine.
"Odluka u vezi sa američkim raketama je odavno pripremljena, uzimajući u obzir mnoge faktore", dodao je on.
Šolc je napomenuo da se, za razliku od devedesetih, kada su mnogi smatrali da su glavni zadaci misije NATO daleko, sada postavlja pitanje sposobnosti zaštite teritorije Alijanse u Evropi.
Takođe je naveo da je on "odlučan protivnik" da Nemačka nabavi nuklearno oružje, ali je uveren u potrebu jačanja sposobnosti konvencionalnog naoružanja, prenosi "Dojče vele".
Šolc je istakao da njegova vlada povećava troškove odbrane kako bi ispunila cilj NATO-a od dva odsto BDP-a i upozorio da Rusija prvo treba da prekine sukob u Ukrajini ako želi da izbegne raspoređivanje američkih raketa dugog dometa u Nemačkoj.
On je, međutim, dodao da nuklearno oružje nije neophodno da bi zemlja bila bezbedna.
Šolc je rekao da je važno poboljšati opremljenost Bundesvera savremenim oružjem, posebno da se razvije novi evropski sistem protivvazdušne odbrane (Juropian skaj šild).
"Trenutna situacija je direktna posledica povlačenja Rusije iz režima kontrole naoružanja. Nemoguće je osloniti se na sporazume sa Ruskom Federacijom, jer ih je ona više puta kršila, posebno na sporazume o ne-širenju", poručio je nemački kancelar.
Podsetio je na posetu Moskvi u februaru 2022. i na razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o eventualnim pregovorima.
"Njega to nije interesovalo, jer je želeo da započne rat, za koji se dugo pripremao", naveo je Šolc ne osvrnuvši se na priznanje Angele Merkel da su Minski sporazumi predstavljali samo paravan kako bi se Kijev dodatno naoružao.