"Odnos koji nas dugo brine": Šef Pentagona o patroli ruskih i kineskih bombardera kod Aljaske
To što ruski i kineski bombarderi lete zajedno u međunarodnom vazdušnom prostoru u blizini obale Aljaske znak je širenja vojne saradnje Moskve i Pekinga, rekao je američki ministar odbrane Lojd Ostin, dodajući da je Vašington "zabrinut" tim razvojem događaja.
U sredu su američki i kanadski borbeni avioni pratili i presreli dva ruska dalekometna bombardera "tupoljev TU-95" i dva kineska bombardera "H-6".
Avioni su vršili zajedničke vazdušne patrole iznad voda Čukotskog i Beringovog mora, kao i severnog Pacifika.
Prema rečima šefa Pentagona, to je bio prvi put da su kineski bombarderi leteli unutar identifikacione zone protivvazdušne odbrane Aljaske i prvi put da su kineski i ruski avioni poleteli iz iste baze na severoistoku Rusije.
"Ovo je odnos zbog kojeg smo sve vreme bili zabrinuti – najviše zato što smo zabrinuti da Kina pruža podršku ruskom ilegalnom i nepotrebnom ratu u Ukrajini", rekao je on.
I Moskva i Peking odbacili su zapadne navode da Peking isporučuje Rusiji komponente dvostruke namene koje se mogu koristiti za proizvodnju oružja za sukob u Ukrajini.
Ostin je rekao da let u sredu "nije iznenađenje", dodajući da su ga Moskva i Peking verovatno planirali neko vreme.
Avioni su došli na oko 200 milja (320 km) od američke obale i nisu ušli ni u američki ni u kanadski vazdušni prostor, rekao je šef Pentagona.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je u četvrtak da su posade "razradile pitanja interakcije u svim fazama vazdušne patrole u novoj zoni zajedničkih operacija". Istaknuto je da su patrole trajale više od pet sati, i sprovedene u skladu sa međunarodnim pravom.
Portparol kineskog ministarstva odbrane Žang Šaogang rekao je novinarima da je let bio osma "zajednička vazdušna strateška patrola" od 2019. Vežba "nije bila usmerena ni na jednu treću stranu" i "nije povezana sa trenutnom međunarodnom i regionalnom situacijom", navodi se.
Rusija često obavlja letove u blizini vazdušnog prostora SAD i takođe nadgleda letove SAD i NATO-a u blizini svog vazdušnog prostora, a poslednjih godina je u brojnim prilikama slala svoje avione da isprate američke lovce i bombardere od svojih granica.