Svet

Melonijeva potpisala u Pekingu trogodišnji akcioni plan za saradnju Kine i Italije

Tokom posete Kini sastaće se sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i premijerom Li Ćangom
Melonijeva potpisala u Pekingu trogodišnji akcioni plan za saradnju Kine i ItalijeGetty © Stefano Costantino/SOPA Images/LightRocket

Italijanska premijerka Đorđa Meloni obećala je danas da će "ponovo pokrenuti" saradnju sa Kinom nakon što je potpisala trogodišnji akcioni plan o novim oblicima saradnje tokom svoje prve zvanične posete Pekingu od kada je stupila na dužnost.

Melonijeva je to rekla tokom sastanka sa kineskim premijerom Li Ćijangom, prenela je agencija ANSA.

Italijanska premijerka je istakla da njena petodnevna poseta Kini predstavlja "demonstraciju volje da se započne nova faza" i da se ponovo pokrene saradnja Pekinga i Rima.

"Akcioni plan će imati za cilj da se uspostave novi oblici saradnje", navela je Melonijeva.

Kako je najavljeno, ona će sastati i sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.

Ona je takođe prisustvovala italijansko-kineskom poslovnom forumu, na kojem su učestvovale italijanske kompanije: proizvođač guma "Pireli", energetska grupa ENI, odbrambena grupa "Leonardo", proizvođači vina, kao i nekoliko italijanskih luksuznih modnih kuća, kao što je "Dolče i Gabana".

"Forum šalje još jedan signal obostranog interesa da više uravnotežimo našu komercijalnu razmenu", navela je Melonijeva.

Si je rekao na otvaranju foruma da Kina i Italija treba da povećaju trgovinsku i investicionu saradnju.

Očekuje se da će tokom posete biti potpisani bilateralni trgovinski i industrijski sporazumi, navodi italijanska agencija. Kina je najveći trgovinski partner Italije izvan EU posle SAD.

Italijanske direktne investicije u Kini iznose 15 milijardi evra, a više od 1.600 italijanskih kompanija posluje, posebno u oblasti tekstilne, mašinske, farmaceutske, energetske i teške industrije.

Međutim, Italija je podržala odluku Evropske komisije da uvede privremene carine do 37,6 odsto na električna vozila uvezena iz Kine.

Članice G7, uključujući Italiju, obećale su prošlog meseca da će nastaviti da preduzimaju radnje da zaštite svoje poslovanje od onoga što smatraju nelojalnom kineskom trgovinskom praksom.

Melonijeva želi da smanji na minimum posledice povlačenja iz inicijative i globalne šeme ulaganja u infrastrukturu vrednu milijardu dolara.

Ona je kritikovala odluku tadašnjeg premijera Đuzepea Kontea da potpiše Sijevu inicijativu koju je nazvala greškom, a njena vlada obavestila je Peking u decembru prošle godine da se povlači nakon što je Italija preuzela predsedavanje G7.

Mnoge italijanske kompanije se i dalje plaše da bi Peking mogao da im uzvrati zbog ove odluke, iako je Rim pokušao da ograniči štetu tako što je pažljivo osmislio nečujan izlazak u kojem je Melonijeva naglasila odlučnost da održi "obostrano korisne" odnose.

image