Svet

"Forin polisi": Zašto se Izrael kocka daljom eskalacijom bliskoistočnog sukoba?

Za razliku od SAD, Izrael, kao ni Hamas, nikada nije nameravao da sukob završi pregovorima, ocenjuje Stiven Kuk
"Forin polisi": Zašto se Izrael kocka daljom eskalacijom bliskoistočnog sukoba?Getty © GPO/ Handout/Anadolu

Izrael i SAD imaju dijametralno suprotno viđenje sukoba na Bliskom istoku, piše autor Stiven Kuk za "Forin polisi", ocenivši da bi nedostatak formalnog vojnog saveza Vašingtona i Tel Aviva mogao podstaći Izrael da ide ka eskalaciji.

Od napada Hamasa 7. oktobra u kojem je ubijeno oko 1.200 Izraelaca, zvanična politika Tel Aviva je bila da je najbolji način za završetak sukoba potpuno uništenje te palestinske organizacije, što je teza koje se Benjamin Netanjahu držao tokom čitave tekuće operacije Izraelskih odbrambenih snaga u Pojasu Gaze, u kojoj je do sad ubijeno skoro 40.000 Palestinaca, prema tamošnjim zdravstvenim vlastima.

Dok SAD smatraju da će borba do uništenja doneti više štete nego koristi, radikalizovati još više ljudi u regionu i time ugroziti ciljeve Vašingtona za Bliski istok, Izrael tekući sukob smatra egzistencijalnom pretnjom, te su izraelske vlasti spremne da rizikuju više kako bi se sukob završio u njihovu korist, smatra Kuk.

Potezi povučeni s tim ciljem, poput ubistva vojnog lidera Hamasa Mohameda Deifa sredinom jula, ubistva političkog lidera Hamasa Ismaila Hanijea nakon inauguracije novog iranskog predsednika Masuda Pezeškijana ili ubistva komandanta Hezbolaha Fuada Šukra u Bejrutu, značajno povećavaju rizik od dalje eskalacije, navodi autor.

Izrael, kao ni Hamas, nikada nije nameravao da sukob završi pregovorima, ocenjuje Kuk.

Vrhovni vođa Irana Ali Hamnej najavio je osvetu za ubistvo lidera Hamasa, a odgovor Teherana će skoro sigurno biti značajan. Međutim, ako Iran u okviru odgovora ubije Izraelce, odnosno ošteti kritičnu izraelsku infrastrukturu, Tel Aviv će morati da odgovori tako da Teheranu nanese još više štete, smatra Kuk.

Autor ističe da neformalna priroda vojnog savezništva Izraela i SAD, uz činjenicu da je Vašington uslovljen nizom istorijskih, političkih i "moralnih" razloga da pruža podršku Izraelu, podstiče Tel Aviv da se "kocka" daljom eskalacijom, znajući da će američka "konjica" priteći u pomoć ako upadne u ozbiljne nevolje. 

Stiven Kuk kao rešenje ove situacije predlaže formalno vojno savezništvo Izraela i SAD s jasno definisanim uslovima i ograničenjima, uz ocenu da je u interesu Vašingtona da obezbedi sigurnost Izraela, ali ne po cenu sopstvene sigurnosti.

image