Ukrajina bi mogla da se suoči sa nestašicom hleba, rekao je predsednik Sveukrajinskog udruženja pekara Jurij Dučenko za lokalne medije, navodeći kao ključne razloge rastuće troškove proizvodnje i probleme sa snabdevanjem strujom.
Prema njegovim rečima, najveći proizvođači hleba i peciva u zemlji poslovali su sa gubitkom ili bez profita u junu i julu, posle rast cena brašna od 50 odsto poslednjih meseci.
Dučenko je naglasio da nabavka brašna čini skoro 40 odsto cene krajnjeg proizvoda, dodajući da su cene i ostalih sastojaka poput šećera i suncokretovog ulja od početka godine porasle za najmanje 20 odsto.
"Zbog toga je neophodno podići maloprodajne cene hleba za 15 do 20 odsto", rekao je on i dodao da bi mnoge pekare mogle da budu prinuđene da zaustave proizvodnju zbog povećanja troškova, što će neizbežno dovesti do nestašice hleba u celoj zemlji.
"Izvestan broj preduzeća je već na ivici gašenja; neki prelaze na rad samo u jednoj smeni", dodao je on.
Cene brašna B klase, koje se najviše koristi u proizvodnji hleba, rastu, jer su mnogi prodavci odlučili da skladište žito u iščekivanju boljih cena, rekao je on i dodao da su i mlinari suočeni sa većim troškovima zbog nestanka struje.
Dučenko je naglasio da pekari ne mogu da podižu cene hleba u skladu sa rastućim troškovima proizvodnje, jer većina fabrika ima obavezu da poveća cene za najviše pet odsto mesečno zbog ugovora sa trgovinskim lancima.
"Žitnica Evrope" i jedan od najvećih svetskih proizvođača žitarica, Ukrajina se suočava sa velikim izazovima u snabdevanju električnom energijom što je posledica sukoba sa Rusijom.
Dučenko je u junu upozorio da bi cene hleba u Ukrajini mogle da porastu i do 30 odsto. On je naglasio da je jedan broj preduzeća u sektoru ugašen uprkos odluci vlade da im dodeli status kritične infrastrukture, što znači da nikada nisu isključena iz elektroenergetske mreže. On je dodao da bi neke pekare mogle da pređu na električne agregate, ali to pre svega utiče na stabilnost rada i cene.