Gradonačelnik Njujorka krenuo Bajdenovim stopama: Na paradi Indijaca hvalio Pakistan

"Poznajem ovu zajednicu tako dugo, od malog Pakistana u Kvinsu, do malog Pakistana u Bruklinu, vi ste glavni temelj našeg grada. Zato hajde da nastavimo da slavimo vašu nezavisnost", ponosno je poručio Adams okupljenim Indijcima

Gradonačelnik Njujorka Erik Adams je u više navrata mešao Indiju i Pakistan tokom parade indijske zajednice u tom gradu.

Mašući indijskom zastavom pred okupljenim Indijcima i stojeći ispod postera na kojem je pisalo "Gradonačelnik Adams slavi indijansku zajednicu", Adams je pohvalio "pakistanske službenike" njujorške policije, prenela je pakistanska novinska agencija PTI.

Tu se, na žalost, nije zautsavio, uprkos činjenici da su mnogi okupljeni pokušali da ga isprave dovikujući "Indija, ovo je Indija".

"Poznajem ovu zajednicu jako dugo, od malog Pakistana u Kvinsu, do malog Pakistana u Bruklinu, vi ste glavni temelj našeg grada. Zato hajde da nastavimo da slavimo vašu nezavisnost", ponosno je dodao zbunjeni Adams.

Adams je u sredu i četvrtak prisustvovao ceremoniji podizanja zastave na Menhetnu, obeležavajući dane nezavisnosti Pakistana i Indije. Na događaju u sredu, on je podigao pakistansku zastavu u parku Bouling Grin, pre nego što je izneo potpuno istu opasku o "malom Pakistanu" koju je uputio indijskoj publici u subotu.

Adams je Njujork nazvao "Islamabadom Amerike" na ceremoniji u sredu, a "Nju Delhijem Amerike" na događaju u četvrtak.

To je, čini se, njujorškom gradonačelniku omiljena fraza, budući da je ranije u svojim govorima Njujork na nazivao i Atinom, Istanbulom, Kijevom, Tel Avivom i Seulom Amerike, u zavisnosti od dijaspore kojoj se obraća.

Britanska Indija je podeljena u avgustu 1947. godine. Tada je okončano 300 godina britanske kolonijalne vladavine stvaranjem dve nezavisne nacije, Indije i Pakistana.

Nedovoljno promišljen i na brzinu pripremljeni plan podele doveo je do masovnog nasilja: dva miliona mrtvih i 15 miliona raseljenih osoba.

Danas su obe zemlje naoružane nuklearnim oružjem i dele duboko nepoverenje jedna prema drugoj, a nerešeni teritorijalni sporovi dovode do redovnih graničnih i vojnih sukoba.