Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven je, na kraju trodnevne posete Pekingu, razgovarao sa potpredsednikom Centralne vojne komisije Kine generalom Džang Jousjom, sa ciljem da se smanje tenzije između dve supersile. Bela kuća je saopštila da su dve strane vodile iskrenu, suštinsku i konstruktivnu diskusiju o nizu bilateralnih, regionalnih i globalnih pitanja, ali i da su SAD izrazile zabrinutost zbog kineske podrške ruskoj odbrambenoj industriji.
Na sastanku, prvom između Džanga i Salivena, i prvog između nekog visokog američkog zvaničnika i potpredsednika Centralne vojne komisije Kine od 2018. godine, Saliven se zalagao za poboljšanu komunikaciju između dve strane, prenosi Rojters.
"Vaš zahtev za održavanje ovog sastanka sa mnom pokazuje značaj koju američka vlada pridaje vojnoj bezbednosti i našim vojnim odnosima", rekao je Džang na sastanku u sedištu Narodne oslobodilačke armije Kine.
Saliven je opisao sastanak kao "redak" događaj i naglasio da obe zemlje imaju odgovornost da spreče da rivalstvo preraste u sukob ili konfrontaciju.
"S obzirom na stanje u svetu i potrebu da odgovorno upravljamo odnosima SAD i Kine, mislim da je to veoma važan sastanak", naglasio je Saliven.
Dva zvaničnika su se osvrnula na napredak u vojnoj komunikaciji i sporazume da zapovednici na operativnom nivou uskoro uspostave telefonsku komunikaciju, za šta su se SAD zalagale.
Bela kuća je saopštila da je Saliven takođe naglasio potrebu za stabilnoću u Tajvanskom moreuzu i slobodnom plovidbom spornim Južnokineskim morem, vitalnim trgovačkim plovnim putem, navodi Rojters.
Saliven je u sredu imao pregovore sa najvišim kineskim diplomatom Vang Jijem, na kojima su visoki kineski i američki zvaničnici razmatrali održavanje novih razgovora svojih šefova država u bliskoj budućnosti, objavili su kineski državni mediji.
"Ključ uspešnog razvoja kinesko-američkih odnosa leži u uzajamnom ravnopravnom tretmanu", kazao je Vang Salivenu, prenela je državna Si-Si-Ti-Vi.
Salivenova poseta Pekingu, koja se danas završava, dolazi u trenutku kada su u SAD demokratski predsednički kandidat Kamala Haris i republikanski kandidat Donald Tramp zauzeli oštre stavove prema Kini, posebno po pitanju carina, navodi Rojter