Svet

Nemačka ljuta na Poljsku zbog bekstva Ukrajinca osumnjičenog za sabotažu Severnog toka

Nemački istražitelji su izdali evropski nalog za hapšenje Vladimira Z. u junu, očekujući da će ga Poljska izvršiti, kako to zahtevaju zakoni EU, ali Varšava to nije učinila
Nemačka ljuta na Poljsku zbog bekstva Ukrajinca osumnjičenog za sabotažu Severnog toka© Tanjug/Swedish Coast Guard via AP

Nemačke vlasti iznele su optužbe na račun Poljske zbog toga što nije izvršila evropski nalog za hapšenje Ukrajinca koga nemačko pravosuđe sumnjiči za učešće u sabotaži Severnog toka 1 i 2, preneli su danas nemački mediji.

Kako prenose list "Špigl" i javni servis ZDF, citirajući nemačke bezbednosne službe, Varšava nije uhapsila Vladimira Z, koji živi u Poljskoj, on je, štaviše, mogao biti upozoren kako bi pobegao u Ukrajinu početkom jula ove godine.

Nemački istražitelji su izdali evropski nalog za njegovo hapšenje u junu, očekujući da će ga Poljska izvršiti, kako to zahtevaju zakoni EU, ali Varšava je, kako se navodi, učinila upravo suprotno.

Poljski zvaničnici su kazali: "Zašto bismo ga mi uhapsili? On je za nas heroj!", prenosi "Špigl".

Kako se navodi, Vladimir Z. je 6. jula prešao granicu i ušao u Ukrajinu u diplomatskom vozilu ukrajinske ambasade u Poljskoj.

Prema izveštajima medija, nemački istražitelji veruju da je on bio jedan od ronilaca koji su postavili eksploziv na naftovod Severni tok.

Dva naftovoda Severnog toka oštećena su, a isporuka nafte prekinuta usled nekoliko eksplozija u septembru 2022. u blizini danskog ostrva Bornholm.

Ruski mediji identifikovali su osumnjičenog kao Vladimira Žuravljeva.

"Špigl" je naveo da su Žuravljev i njegova porodica ušli u Nemačku u maju, na putu za Dansku, tvrdeći da su identifikovali stan u kopenhagenskom okrugu Brigen Sid u kome su Žuravljevi boravili. Porodica je 26. maja otišla na trajekt za Rostok i zaustavila se u Berlinu, na povratku za Varšavu.

Žuravljev je već bio na radaru nemačkih vlasti, ali je tek trebalo da izdaju nalog za njegovo hapšenje. Berlin je to učinio u prvoj nedelji juna, a 21. juna je evropski nalog za hapšenje prosleđen Poljskoj. Varšava, međutim, nije učinila ništa.

Osumnjičeni je pobegao iz zemlje 6. jula, prešavši granicu sa Ukrajinom u Korčovi u 6:20 ujutro. 

Bezbednosni izvori "Špigla" tvrde da je Nemačka "veoma ljuta" na Poljsku i da neće zaboraviti "prljavu igru" Varšave.

Odgovarajući na medijske izveštaje o napadu, bivši šef nemačke obaveštajne službe August Haning izjavio je početkom ovog meseca da su Poljska i Ukrajina verovatno radile zajedno. Poljski premijer Donald Tusk je reagovao i poručio svim "inicijatorima i pokroviteljima" Severnog toka da se "izvine i ćute".

image