Nemačka ljuta na Poljsku zbog bekstva Ukrajinca osumnjičenog za sabotažu Severnog toka

Nemački istražitelji su izdali evropski nalog za hapšenje Vladimira Z. u junu, očekujući da će ga Poljska izvršiti, kako to zahtevaju zakoni EU, ali Varšava to nije učinila

Nemačke vlasti iznele su optužbe na račun Poljske zbog toga što nije izvršila evropski nalog za hapšenje Ukrajinca koga nemačko pravosuđe sumnjiči za učešće u sabotaži Severnog toka 1 i 2, preneli su danas nemački mediji.

Kako prenose list "Špigl" i javni servis ZDF, citirajući nemačke bezbednosne službe, Varšava nije uhapsila Vladimira Z, koji živi u Poljskoj, on je, štaviše, mogao biti upozoren kako bi pobegao u Ukrajinu početkom jula ove godine.

Nemački istražitelji su izdali evropski nalog za njegovo hapšenje u junu, očekujući da će ga Poljska izvršiti, kako to zahtevaju zakoni EU, ali Varšava je, kako se navodi, učinila upravo suprotno.

Poljski zvaničnici su kazali: "Zašto bismo ga mi uhapsili? On je za nas heroj!", prenosi "Špigl".

Kako se navodi, Vladimir Z. je 6. jula prešao granicu i ušao u Ukrajinu u diplomatskom vozilu ukrajinske ambasade u Poljskoj.

Prema izveštajima medija, nemački istražitelji veruju da je on bio jedan od ronilaca koji su postavili eksploziv na naftovod Severni tok.

Dva naftovoda Severnog toka oštećena su, a isporuka nafte prekinuta usled nekoliko eksplozija u septembru 2022. u blizini danskog ostrva Bornholm.

Ruski mediji identifikovali su osumnjičenog kao Vladimira Žuravljeva.

"Špigl" je naveo da su Žuravljev i njegova porodica ušli u Nemačku u maju, na putu za Dansku, tvrdeći da su identifikovali stan u kopenhagenskom okrugu Brigen Sid u kome su Žuravljevi boravili. Porodica je 26. maja otišla na trajekt za Rostok i zaustavila se u Berlinu, na povratku za Varšavu.

Žuravljev je već bio na radaru nemačkih vlasti, ali je tek trebalo da izdaju nalog za njegovo hapšenje. Berlin je to učinio u prvoj nedelji juna, a 21. juna je evropski nalog za hapšenje prosleđen Poljskoj. Varšava, međutim, nije učinila ništa.

Osumnjičeni je pobegao iz zemlje 6. jula, prešavši granicu sa Ukrajinom u Korčovi u 6:20 ujutro. 

Bezbednosni izvori "Špigla" tvrde da je Nemačka "veoma ljuta" na Poljsku i da neće zaboraviti "prljavu igru" Varšave.

Odgovarajući na medijske izveštaje o napadu, bivši šef nemačke obaveštajne službe August Haning izjavio je početkom ovog meseca da su Poljska i Ukrajina verovatno radile zajedno. Poljski premijer Donald Tusk je reagovao i poručio svim "inicijatorima i pokroviteljima" Severnog toka da se "izvine i ćute".