Leto 2024. godine oborilo je globalne toplotne rekorde drugu godinu zaredom, zbog čega će verovatno biti najtoplije od kada se beleže podaci, saopštila je danas Služba za klimatske promene Kopernikus. Oni su počeli da beleže vremenske prilike 1940. godine, a te dosijee su koristili naučnici kako bi potvrdili da je leto na severnoj hemisferi - od juna do avgusta, bilo najtoplije od predindustrijskog perioda iz 1850. godine.
''Tokom protekla tri meseca, svet se suočio sa najtoplijim junom i avgustom, najtoplijim danom u istoriji i najtoplijim letom", rekla je zamenica direktora Službe za klimatske promene Kopernikus Samanta Berdžes.
Ona je istakla da će ekstremne vremenske prilike postati još intenzivnije ukoliko države ne smanje emisije gasova koji zagrevaju planetu, prenosi Rojters.
Promenjena klime nastavila je da izaziva katastrofe ovog leta, a u Sudanu, poplave izazvane obilnim kišama pogodile su prošlog meseca više od 300.000 ljudi i doprinele širenju kolere u toj ratom razorenoj zemlji.
Naučnici su takođe potvrdili da klimatske promene izazivaju sušu na italijanskim ostrvima Sicilija i Sardinija, i da su intenzivirale tajfun Gaemi, koji je u julu prošao kroz Filipine, Tajvan i Kinu, usmrtivši više od 100 ljudi.
Klimatske promene izazvane ljudskim faktorom i prirodni vremenski fenomen El Ninjo, koji zagreva površinske vode u istočnom Tihom okeanu, doveli su do rekordno visokih temperatura ranije ove godine.
Kopernikus je saopštio da su ispodprosečne temperature u ekvatorijalnom Pacifiku prošlog meseca ukazivale na prelazak u La Ninju, koja je hladniji pandan El Ninju, ali su, uprkos tome, rekordno visoke temperature zabeležene u različitim delovima sveta.