
Rojters: Milijarde dolara koje su SAD izdvojile za Kijev bi mogle da propadnu

Kijev bi mogao da izgubi skoro 6 milijardi dolara koje su SAD prethodno namenile Ukrajini, ukoliko Vašington ne pronađe način da taj novac potroši ili nameni pre kraja septembra, piše Rojters pozivajući se na izvore.
Radi se o pomoći izdvojenoj u okviru Predsedničkog autoriteta za povlačenje sredstava (PDA), inače najvećoj komponenti paketa vrednog 61 milijardu dolara, a koji je Vašington odobrio u aprilu.
PDA predstavlja ključni mehanizam SAD za isporuku oružja Kijevu, pošto omogućava američkom predsedniku da odobri momentalne transfere robe i usluga iz američkih zaliha. Gornja granica za PDA se menja svake fiskalne godine, i za tekuću godinu koja se završava 30. septembra iznosi 7,8 milijardi dolara.
Međutim, Rojters navodi da je do sada potrošen samo delić sredstava izdvojenih preko PDA, te da bi ostatak od oko šest milijardi dolara mogao da bude izgubljen ukoliko se ne iskoristi pre kraja fiskalne godine.
Administracija predsednika Džozefa Bajdena navodno je vodila hitne razgovore sa Kongresom u pokušaju da sredstva zadrže na raspolaganju u fiskalnoj 2025. godini.
Jedan predlog je navodno da se PDA poveže sa privremenom merom koju Kongres može da upotrebi na kraju fiskalne godine, i time produži finansiranje. Drugi je da se izvrši velika raspodela PDA sredstava pre datuma isteka, što bi formalno značilo da je novac potrošen.
Dok je Vašington odobrio oko 175 milijardi dolara finansijske i vojne pomoći Ukrajini od eskalacije sukoba sa Rusijom u februaru 2022. godine, mnogi stručnjaci su primetili da je pomoć u tekućoj fiskalnoj godini stizala sporo.
Izvori su rekli za Rojters da "nije potpuno jasno" zašto se to dogodilo, ali su naveli da je to verovatno zbog zabrinutosti da su američke zalihe na izmaku.
Ukrajinske lobi grupe sa sedištem u SAD su nakon izveštaja Rojtersa zahtevale od Vašingtona da "odmah reaguje" kako bi sprečio da sredstva propadnu.
Među izgovorima ukrajinskih lobista bile su već dobro poznate tvrdnje o "ruskoj pretnji", neki su tvrdili da bi bez tih sredstava "ukrajinski gradovi mogli potpuno da opuste", dok je jedna grupa tvrdila da će NATO imati pune ruke posla da "podrži" svoje četiri članice koje se graniče s Ukrajinom ako ona padne.
Moskva je u više navrata isticala kako nema nameru, razlog niti interesovanje da napadne članice NATO-a.
Isto tako, Rusija je često upozoravala da će naoružavanje Kijeva od strane Zapada samo produžiti sukob, ali da neće promeniti njegov tok. Takođe je naglašeno da isporuke zapadnog naoružanja Ukrajini čine dobavljače direktnim učesnicima u sukobu.