Dve i po godine žestokih borbi desetkovale su mnoge ukrajinske jedinice, pojačanje nije dovoljno, a neki vojnici su iscrpljeni i demoralisani, piše Si-En-En.
Situacija je posebno teška među pešadijskim jedinicama u blizini Pokrovska, grada u Donjecoj Narodnoj Republici, ali i na drugim delovima na istočnoj liniji fronta, gde Ukrajina pokušava da zaustavi napredovanje ruskih snaga.
Si-En-En je razgovarao sa šest komandanata i oficira koji se bore ili su se donedavno borili ili nadgledali jedinice u toj oblasti. Sva šestorica su izjavila da dezerterstvo i neposlušnost postaju rasprostranjen problem, posebno među novoregrutovanim vojnicima.
"Ne napuštaju svi mobilisani vojnici svoje položaje, ali većina to radi. Kad dođu novi momci, vide koliko je teško. Vide mnogo neprijateljskih dronova, artiljerije i minobacača", izjavio je neimenovani komandant jedinice koja se trenutno bori u Pokrovsku.
Od dodaje da vojnici "jednom odu na položaje i ako prežive, nikada se ne vrate. Ili napuštaju svoje položaje, odbijaju da uđu u bitku ili pokušavaju da nađu način da napuste vojsku".
Za razliku od onih koji su se ranije dobrovoljno prijavili, mnogi novi regruti nisu svojevoljno otišli na front. Oni su pozvani nakon što je novi ukrajinski zakon o mobilizaciji stupio na snagu i ne mogu legalno da odu sve dok vlada ne uvede demobilizaciju, osim ako za to ne dobiju posebnu dozvolu.
Ipak, problemi sa disciplinom su očigledno počeli dosta ranije, navodi Si-En-En. Ukrajina je prošle zime i proleća prošla kroz izuzetno težak period, a višemesečno kašnjenje isporuka američke vojne pomoći u zemlji dovelo je do kritične nestašice municije i velikog pada morala.
Sergej Cegotski, oficir iz 59. odvojene motorizovane pešadijske brigade, rekao je da njegova jedinica pokušava da rotira vojnike svaka tri do četiri dana. Ali bespilotne letelice, čiji se broj tokom rata samo povećao, to mogu učiniti isuviše opasnim, pa su vojnici primorani da ostanu duže. "Rekord je 20 dana", rekao je on.
Kako se situacija na bojnom polju pogoršavala, sve veći broj vojnika je počeo da odustaje.
U samo prva četiri meseca 2024. godine, tužioci su pokrenuli krivične postupke protiv skoro 19.000 vojnika koji su ili napustili svoja mesta ili dezertirali, saopštio je ukrajinski parlament. Više od milion Ukrajinaca služi u odbrambenim i bezbednosnim snagama zemlje, iako ovaj broj uključuje i ljude koji rade u kancelarijama daleko od linija fronta.
To je zapanjujući i - najverovatnije - nepotpun broj, navodi Si-En-En. Nekoliko komandanata je izjavilo da mnogi oficiri ne prijavljuju dezerterstva i neovlašćena odsustva, nadajući se da će umesto toga ubediti trupe da se dobrovoljno vrate, bez suočavanja sa kaznom.
Takođe, Ukrajina promenila zakon kako bi dekriminalizovala dezerterstvo i odsustvo bez dozvole, ako je počinjeno prvi put.
Američka mreža podseća da je ruski predsednik Vladimir Putin jasno stavio do znanja da je cilj uspostavljanje kontrole nad celim Donbasom, a potpuno zauzimanje Pokrovska, važnog vojnog i logističkog čvorišta, predstavljalo bi veliki korak ka tom cilju.
Taj grad se nalazi na ključnom putu koji ga povezuje sa drugim gradovima u okolini i železničkoj pruzi koja ga povezuje sa Dnjepropetrovskom. Poslednji veliki rudnik koksnog uglja koji je još uvek pod kontrolom Kijeva nalazi se zapadno od grada, a on je od ključnog značaja za proizvodnju nezamenljivog ratnog resursa - čelika.
Ukrajinski vojnici u toj oblasti daju sumornu sliku situacije. Kijevske snage su očigledno brojčano veoma slabe, a pojedini komandanti procenjuju da svaki na svakog Ukrajinca ima čak 10 ruskih vojnika.
Međutim, izgleda da se oni bore i sa problemima koje su sami napravili, piše Si-En-En.
Oficir iz brigade koja se bori u Pokrovsku, koji je tražio da bude anoniman, rekao je za tu mrežu da je loša komunikacija između različitih jedinica jedan od najvećih problema.
Oficiri su takođe kritikovali odluku vlasti u Kijevu da napadnu Kursku oblast, u trenutku kada se ukrajinske snage muče na istočnom frontu.