Bivši američki predsednik Donald Tramp mogao bi da se suoči sa nizom tužbi grupe ABBA, Bijonse, i mnogih drugih nakon što mu je savezni sud izrekao privremenu zabranu da na predizbornim skupovima koristi pesmu "Hold on, ajm kaming".
Sudija Tomas Treš Mlađi u Atlanti je izdao zabranu kojom se zabranjuje korišćenje numere kautora Isak Hejsa bez odgovarajućih dozvola, i tako možda inspirisao i druge izvođače koji više vole demokrate, da učine isto.
Bivši predsednik je, naime, redovno puštao ovu pesmu pre i posle svojih mitinga, a ona se mogla čuti i na ovogodišnjoj Republikanskoj nacionalnoj konvenciji.
Umetnici su i ranije osuđivali neovlašćeno korišćenje njihove muzike u Trampovoj kampanji, ali je ovo prvi put da je neko pokrenuo konkretan korak protiv bišeg predsednika po tom pitanju.
"Želim da ovo posluži kao prilika da se jave drugi umetnici koji ne žele da njihovu muziku koriste Donald Tramp ili drugi politički subjekti", rekao je Hejsov sin Isak Hejs Treći.
Trampovi advokati su uspeli da pokažu da su dobili pismenu dozvolu od organizacije za prava tekstopisaca, BMI, i rekli su da je Hejs potpisao prava na pesmu za "Stek Rekords" 1966. godine.
S obzirom na to da je sud uprkos tome ostao na strani Hejsovih naslednika, "Njuzvik" ukazuje da bi to moglo da otvori prostor i za druge muzičare koji su želeli da spreče Trampa da koristi njihovu muziku bez njihovog pristanka.
U avgustu je pevač grupe "Vajt strajp" Džek Vajt zapretio tužbom nakon što je Trampova zamenica direktora za komunikacije, Margo Martin, podelila desetosekundni snimak bivšeg predsednika kako se ukrcava u avion sa hitom benda "Seven nejšn armi" kao muzičkom pozadinom. Zbog upotrebe njihove muzike pobunila se i švedska grupa ABBA čije je hitove "Mani, mani, mani" ili "Densing kvin" takođe koristila Trampova kampanja. Isto neodobravanje stiglo je i od Bijonse koja je Trampu zabranila a Harisovoj dozvolila korišćenje pesme "Fridom".