Evropska unija planira da finansijski kazni Slovačku zbog "erozije demokratskih normi" izazvane ukidanjem kancelarije specijalnog tužilaštva koje je nadgledalo neke slučajeve korupcije u vezi sa fondovima EU, piše "Blumberg". Premijer Slovačke Robert Fico optužio je Brisel za političku pristrasnost.
Izvori "Blumberga" rekli su da Evropska komisija razmatra nekoliko opcija da finansijski kazni Bratislavu. Jedan predlog bi uključivao takozvani mehanizam uslovljavanja, koji bi omogućio zamrzavanje oko 12,8 milijardi evra (14,2 milijarde dolara) dodeljenih Slovačkoj u okviru fonda EU. Brisel bi takođe mogao da "povrati" sve ili deo od 2,7 milijardi evra (3 milijarde dolara) grantova dodeljenih Bratislavi tokom pandemije kovida.
Specijalno odeljenje državnog tužilaštva za borbu protiv korupcije u Slovačkoj osnovano je 2004. i ugašeno u martu ove godine. Danijel Lipšic, poslednji na čelu kancelarije, takođe je bio ministar pravde u vladi koja je 2010. smenila prvi Ficov kabinet. Tokom svoje uspešne trke da postane premijer po treći put 2023. godine, Fico je optužio ovo odeljenje da cilja na njegovu stranku Smer politički motivisanim istragama.
"Ovo zlo u liku Lipšica mora da se završi, a mi to radimo snažno i temeljno", rekao je Fico novinarima u decembru 2023. godine, nakon pobede na izborima.
Opoziciona stranka Progresivna Slovačka optužila je premijera da traži "nekažnjivost i osvetu blickrigom protiv vladavine prava".
Evropska komisija je u februaru upozorila Bratislavu da će njena reforma imati "direktan i značajan negativan uticaj na zakone EU i finansijske interese Unije", navodi se u pismu slovačkom ministru pravosuđa Borisu Šušku, koje citiraju mediji.
Podsećamo, Brisel je ranije koristio mehanizam uslovljavanja da kazni Mađarsku zbog "nazadovanja u reformi vladavine prava". I premijer Viktor Orban i Fico optužili su Brisel za narušavanje suvereniteta država članica i loše rukovanje ukrajinskom krizom.
Nakon što je slovačko telo za borbu protiv korupcije ukinuto, izvori iz EU ukazali su da blok neće prenagliti u kažnjavanju Bratislave.
Proces je u početnoj fazi i zahtevaće odobrenje predsednice Komisije Ursule fon der Lajen.
Oko 80 odsto svih javnih investicija u Slovačkoj finansira se iz fondova EU.