Američki milioni dolara za medije u Srbiji: "Da smanjimo ranjivost na pritiske Rusije"

Ukupna vrednost aktivnosti USAID-a u Srbiji, kako se navodi, procenjena je na 141 milion dolara

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) raspisala je konkurs za savetnika koji će, u narednih 11 meseci, biti zadužen da osmisli medijsku strategiju za Srbiju kako bi "umanjili ruski uticaj". Za taj posao su opredelili platu od 160 hiljada dolara, stoji u dokumentu u koji je RT na ruskom imao uvid.

Naime, na američkom portalu za javne nabavke, USAID je raspisao konkurs za upražnjeno mesto specijalnog savetnika, koji mora da ima američko državljanstvo. Njegove nadležnosti će biti upravljanje projektom "Misija USAID-a u Srbiji", koji se sastoji od 20 oblasti, a podrazumeva i "nova ulaganja" od 10 miliona dolara, tačnije dva nova projekta.

Ukupna vrednost aktivnosti USAID-a u Srbiji je, kako se navodi, procenjena na 141 milion dolara.

U opisu dva nova projekta se navodi da je aktuelna strategija Vašingtona u Srbiji usmerena na "jačanje bezbednosti i prosperiteta Sjedinjenih Država stimulisanjem razvoja Srbije kao stabilnog i pouzdanog partnera". USAID ističe da je reč o "zajedničkim ciljevima" Vašingtona i Beograda, kao i o integracijama Srbije u "slobodnu i mirnu Evropu".

O njihovim pravim namerama, međutim, svedoči stavka u dokumentu USAID-a da ovakvi programi podrške "smanjuju ranjivost na pritiske Rusije i podržavaju nezavisne medije".

Takođe, kada je u pitanju Severna Makedonija, USAID je razvio "program za promociju komunikacijskih, i informativno-obrazovnih aktivnosti". U dokumentu se navodi da će specijalni savetnik imati zadatak da stvori uslove za "šire uključivanje građana Severne Makedonije u političke procese". Planirano je da za ove namene USAID izdvoji 500 hiljada dolara, prenosi RT na ruskom.

Iz opisa tendera proizilazi i da će savetnik morati da ojača "nezavisne medije", podrži borbu protiv korupcije i "unapredi tehnologije" u korist demokratije.

U razgovoru za RT, Nikita Mendkovič, šef Evroazijskog analitičkog kluba povezao je finansijsku aktivnost SAD u regionu sa krizom sopstvenih medija i pokušajima da se ograniči efektivno emitovanje proruskih medija na Balkanu.

"Aktiviranje Sjedinjenih Država na balkanskom prostoru izazvana je činjenicom da RT tamo realizuje efikasnu medijsku strategiju. Zapadu se u celini ovo ne dopada. Situaciju dodatno otežava kriza sopstvenog zapadnog informacionog sistema. Vodeći mediji, posebno u Evropi, nisu u stanju da odgovore na aktuelna pitanja našeg vremena: pad životnog standarda, ekonomski pad i dr. I društvo počinje da traži odgovore, između ostalog i u materijalima koje emituju ruski mediji", naglašava ekspert.

Pored toga, kako podseća, Balkan je dugo bio žarište kolonijalnih težnji Sjedinjenih Država i Britanije. Sada gledamo još jednu rundu pokušaja da se proteraju Rusija i njeni mediji.

Kako je RT preneo, Ambasada SAD u Beogradu će  se pozabaviti praćenjem medija u Srbiji, a USAID će sprovesti istraživanje javnog mnjenja u državi o stavovima prema programima koje finansira američka vlada.