Evropa se suočava sa sporim ekonomskim rastom, padom industrijske konkurentnosti, visokom nezaposlenošću i niskim poslovnim poverenjem, a novi izveštaj koji je bivši šef Evropske centralne banke Mario Dragi izradio za Evropsku komisiju objavljen je u trenutku kada blok počinje da istražuje "recepte" za svoje boljke, ocenjuje kineski "Global tajms".
On je pozvao na "radikalne promene" EU, ali "Global tajms" navodi da "recept" koji se u izveštaju nudi možda nije ono što Evropi zaista treba.
Kina se pominje na 25 od 69 strana izveštaja, napominje list blizak kineskoj vladajućoj Komunističkoj partiji, a Dragi smatra da slabija potražnja za EU kompanije, posebno iz Kine, kao i rastući konkurentski pritisci od strane kineskih kompanija predstavljaju dvostruka "pritiska" za EU ekonomiju.
"'Dragijev izveštaj' odražava opštu zabrinutost Evrope. Razumljivo, Evropa traži izlaz iz trenutne nevolje. Međutim, ovo rešenje ne bi trebalo da podrazumeva predstavljanje Kine kao mete koja ometa evropski razvoj, niti bi trebalo da ide na račun odnosa Kine i EU. Ako EU pribegne takvom pristupu, ona ne samo da neće pomoći Evropi da prevaziđe svoje izazove, već bi čak mogla da pogorša njene probleme", ističe "Global tajms".
Trenutne ekonomske poteškoće Evrope otkrivaju duboke strukturne nedostatke. Usled intenzivne tržišne konkurencije, EU kompanije imaju poteškoća da se prilagode ekonomskim i tehnološkim promenama, a što ih stavlja u nepovoljan položaj na svetskom tržištu, navodi kineski list.
Međutim, odgovor na to ne bi trebalo da bude antagonizovanje Kine, pošto "Global tajms" ocenjuje da "Kina i Evropa dele suštinske zajedničke interese u ekonomskim i trgovinskim odnosima, globalnom upravljanju i politici".
"Pojednostavljena težnja za protekcionizmom, kao što trenutno rade SAD i EU, ne može da se pozabavi fundamentalnim, duboko ukorenjenim pitanjima sa kojima se Evropa suočava. EU bi trebalo da reši trgovinska trvenja sa Kinom kroz dijalog i konsultacije, uzimajući u obzir legitimne zabrinutosti obe strane, izbegavajući pritom trgovinsku odmazdu i sprečavajući gubitke. Samo na taj način EU može povećati svoju konkurentnost", zaključuje kineski list.