Komentarišući odluku susedne Nemačke da pooštri graničnu kontrolu ne bi li suzbila priliv migranata, premijer Poljske Donald Tusk ju je ocenio kao "neprihvatljivu", to jest konstatovao da se radi o "defakto suspenziji Šengenskog sporazuma u velikim razmerama".
"Kao zagovornik dobrih poljsko-nemačkih odnosa, moram reći da su ovakvi postupci s poljskog gledišta neprihvatljivi", rekao je Tusk.
Obraćajući se poljskim diplomatama, dodao je da će Varšava u narednim satima "tražiti od drugih zemalja, na koje utiče ova odluka Berlina, hitne konsultacije o ovom pitanju o kojem će biti reči na predstojećem forumu (16–18. 9) Evropske unije", prenosi „Politiko".
"Ne sumnjam da je unutrašnja politička situacija u Nemačkoj odgovorna za pooštravanje kontrole, a ne naša politika prema ilegalnoj migraciji na našim granicama. Nadam se da ćemo o tome razgovarati u duhu Evropske unije", rekao je Tusk, insistirajući na tome da zemlje unije treba da su udružene u jačanju spoljnih granica EU, a ne međusobnih međa.
Poljskim kritikama su se pridružile i Austrija i Holandija, dok češka strana ima razumevanja za novu nemačku odluku.
"Austrija neće prihvatiti ljude koji su odbijeni na ulazu u Nemačku. Nema prostora za manevar", rekao je austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner za "Bild", dok je holandska evroposlanica Rakel Garsija Hermida van der Val napisala u saopštenju da je "jedna od naših najvažnijih sloboda ugrožena da bi se poslao politički signal".
"Evropa neće postati bezbednija od političkih signala već zahvaljujući investicijama za jačanje spoljnih granica i policijske saradnje", dodala je ona.
Češki ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan rekao je pak da nemačka granična kontrola ne predstavlja pretnju za češke građane, odnosno da je reč o produžetku mera koje su na snazi na nemačkim granicama već nekoliko meseci.
Nemačka će privremeno kontrolisati granice s Francuskom, Luksemburgom, Holandijom, Belgijom i Danskom, dok dodatne kontrole već postoje na poljskoj, švajcarskoj i češkoj granici, gde će ostati na snazi do 15. decembra, a na austrijskoj granici do 11. novembra.
Inače, Šengenski sporazum, prvi put potpisan 1985. godine, dozvoljava neograničena putovanja svih devet zemalja koje dele granicu s Nemačkom.