MMF: Ne plašimo se BRIKS-a, njegovo širenje treba ohrabriti

Proširenje međunarodne saradnje i produbljivanje trgovinskih i investicionih veza među grupama zemalja treba pozdraviti, kaže Džuli Kozak

Širenje BRIKS-a moglo bi biti od koristi na globalnom nivou i stoga bi ga trebalo "ohrabriti", kaže portparolka Međunarodnog monetarnog fonda Džuli Kozak, odgovarajući na pitanje novinara o planovima Turske da se pridruži toj grupi.

Turska je naime, poslednja država koja je zvanično podnela zahtev za članstvo u BRIKS-u početkom septembra, a ruski predsednik Vladimir Putin istakao je  da su do sada ukupno 34 zemlje izrazile interesovanje za ulazak BRIKS, uz razgovore o potencijalnim partnerstvima.

Upitana da li MMF "vidi bilo kakvu opasnost u BRIKS-u", Kozak rekla da treba ohrabrivati "poboljšanje i proširenje međunarodne saradnje i produbljivanje trgovinskih i investicionih veza među grupama zemalja", posebno ako to ima za cilj "smanjenje fragmentacije i smanjenje trgovinskih i investicionih troškova" među zemljama učesnicama.

Kozak je dodala da je "odluka da se pridruži ovakvim inicijativama suverena odluka svake zemlje članice" MMF-a.

Ankara je ranije potvrdila svoje pravo da uspostavi odnose sa bilo kojom nacijom ili međunarodnom organizacijom koju izabere, navodeći da angažman sa BRIKS-om ili Šangajskom organizacijom za saradnju (ŠOS) ne ometa njene druge obaveze, uključujući NATO.

"Ne smatramo da je BRIKS alternativa bilo kojoj drugoj strukturi. Smatramo da sve ove strukture i savezi imaju različite funkcije", rekao je ranije turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.