Zavera trajala mesecima: Mosad postavio eksploziv u pejdžere Hezbolaha

Visoki libanski bezbednosni izvor rekao je da je Hezbolah naručio 5.000 pejdžera koje je proizvela tajvanska kompanija "Gold Apolo", a nekoliko drugih izvora reklo je da su oni u zemlju dopremljeni ranije ove godine

Izraelska obaveštajna služba Mosad postavila je malu količinu eksploziva u 5.000 pejdžera tajvanske proizvodnje koje je naručila libanska grupa Hezbolah nekoliko meseci pre detonacija koje su se dogodile u utorak, navodi Rojters pozivajući se na neimenovane libanske izvore.

Izgleda da je zavera trajala mesecima, reklo je britanskoj agenciji nekoliko izvora.

Visoki libanski bezbednosni izvor rekao je da je Hezbolah naručio 5.000 pejdžera koje je proizvela tajvanska kompanija "Gold Apolo", a nekoliko drugih izvora reklo je da su oni u zemlju dopremljeni ranije ove godine.

Jedan izvor je identifikovao fotografiju modela pejdžera, AP924, koji poput drugih dojavljivača bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, ali ne pruža uslugu telefoniranja.

Borci Hezbolaha koristili su pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbegnu izraelsko praćenje lokacija mobilnih telefona, rekla su Rojtersu dva izvora upoznata sa operacijama te grupe.

Visoki libanski izvor tvrdi da je Mosad modifikovao uređaje "na proizvodnom nivou".

"Mosad je ubacio ploču unutar uređaja koja ima eksplozivni materijal koji prima kod. Veoma ga je teško otkriti na bilo koji način. Čak i bilo kojim uređajem ili skenerom", rekao je taj neimenovani izvor.

Izvor je rekao da je 3,000 pejdžera eksplodiralo kada im je poslata kodirana poruka, istovremeno aktivirajući eksploziv, a drugi bezbednosni izvor rekao je Rojtersu da je do tri grama eksploziva bilo sakriveno u novim pejdžerima.

U utorak u 15:30 sati po lokalnom vremenu u Libanu korisnici pejdžera primili su poruku koja je izgledala kao da dolazi od rukovodstva Hezbolaha, piše "Njujork tajms".

Uređaji su bili programirani da daju zvučni signal nekoliko sekundi pre nego što eksplodiraju.

Tajvanska kompanija "Gold Apolo" u međuvremenu je saopštila da taj proizvod nije bio njihov, već da je na njemu bio samo njihov logo.

Hezbolah je saopštio da je broj poginulih u eksploziji pejdžera u južnom Libanu porastao na 12 nakon što su još tri operativca te grupe podlegla zadobijenim povredama, prenosi "Tajms of Izrael".

Ko proizvodi pejdžere?

Slike uništenih pejdžera koje je analizirao Rojters pokazuju format i nalepnice na poleđini koji su bili u skladu sa pejdžerima koje je napravio "Gold Apolo".

Osnivač kompanije Hsu Čing-Kuang je rekao da je pejdžere korišćene u eksploziji napravila kompanija u Evropi, sa sedištem u Budimpešti, koja je imala pravo da koristi robnu marku tajvanske firme.

"Pejdžeri AR-924 koje koriste militanti (Hezbolaha) proizveli su 'BAK Konsulting KFT" (BAC Consulting KFT) sa sedištem u Budimpešti. Prema ugovoru o saradnji, ovlastili smo ih da koristi naš zaštitni znak za prodaju proizvoda u određenim regionima, ali dizajn i izrada proizvoda su isključivo njihova odgovornost", navodi se u saopštenju "Gold Apola", prenosi AP.

Predsednik kompanije Gold Apolo, Hsu Čing-Kuang rekao je danas novinarima da njegova kompanija ima ugovor o licenciranju sa BAK u poslednje tri godine, ali nisu pruženi dokazi o ugovoru.

Libansko Ministarstvo spoljnih poslova opisalo je eksplozije kao "opasnu i namernu izraelsku eskalaciju" za koju je rečeno da je bila "praćena izraelskim pretnjama da će proširiti rat na Liban u velikim razmerama".

Talas eksplozija trajao je oko sat vremena nakon prvih detonacija.

Libanski ministar zdravlja Firas Abijad izjavio je da je 2.750 ljudi povređeno u eksplozijama, od kojih je oko 200 u kritičnom stanju.

Libanski pokret Hezbolah je rekao da će Izrael dobiti oštar odgovor za masakr libanskog naroda.

"Islamski otpor u Libanu nastaviće svoje operacije podrške Gazi kao i do sada – ovo je proces koji je u toku, ali odvojen od oštrog odgovora koji neprijatelj mora da očekuje kao odgovor na masakr koji je naneo libanskom narodu. Neizbežno je", navodi se u saopštenju pokreta.

Kako je preneo AP, pejdžere su najverovatnije nabavili pripadnici Hezbolaha nakon što je jedan od lidera grupe u februaru naredio da članovi grupe prestanu da koriste mobilne telefone, uz upozorenje da telefone prati izraelska obaveštajna služba.

Neimenovani zvaničnik Hezbolaha rekao je da je detonacija pejdžera "najveći proboj bezbednosti" koji se desio toj libanskoj militantnoj grupi u skoro godinu dana rata sa Izraelom.