"Ej-Bi-Si": Izrael 15 godina razrađivao sabotažu pejdžera Hezbolaha
Izraelske obaveštajne službe razrađivale su operaciju poput one koja je izazvala masovnu eksploziju elektronskih uređaja Hezbolaha najmanje 15 godina, izjavio je američki obaveštajni izvor za "Ej-Bi-Si njuz".
Hiljade ljudi su povređene u Libanu u seriji eksplozija pejdžera, voki-tokija i drugih uređaja libanske militantne grupe. Izrael nije ni potvrdio ni negirao odgovornost za incident, iako su se mnogi mediji pozivali na izvore koji kažu da je u pitanju bila operacija Mosada.
Američki izvor je za "Ej-Bi-Si njuz" rekao da operacija predstavlja mešanje u lance snabdevanja, i da se CIA dugo libila da primeni tu taktiku zbog rizika od velike kolateralne štete. Među dvadesetak ubijenih u Libanu bilo je i dece, dok su mnoge žrtve ostale osakaćene.
"Njujork tajms" je ranije izvestio da je isporuka sabotiranih uređaja počela u leto 2023, pozivajući se na više zvaničnika upoznatih sa operacijom.
U izveštaju "Ej-Bi-Si njuza" se sugeriše da je "BAC konsalting", kompanija sa sedištem u Mađarskoj koju je tajvanski proizvođač elektronike "Gold apolo" unajmio pri proizvodnji pejdžera za Hezbolah, bio izraelski paravan.
Uređaji nikada nisu bili u Mađarskoj, a BAC je služio kao "trgovinski posrednik, bez baze za proizvodnju" u zemlji, rekao je portparol vlade.
Administracija Tajvana ogradila se od eksplozija u Libanu.
"Komponente koje su korišćene u hiljadama pejdžera, koji su eksplodirali u utorak u Libanu, nisu napravljene na Tajvanu", izjavio je tajvanski ministar ekonomije Kuo Jih-Huei.
Bejrut i rukovodstvo Hezbolaha okrivili su Izrael za incident i objavili da je Liban sada u ratu s Tel Avivom.
Izraelske odbrambene snage pojačale su u četvrtak prekogranične napade, što posmatrači strahuju da bi moglo biti uvod za veliku kopnenu invaziju. Ministar odbrane Joav Galant najavio je u sredu "novu fazu rata" sa militantnim pokretom. Izraelska divizija komandosa koja je ranije učestvovala u vojnoj akciji u Gazi preselila se na sever usled zaoštravanja tenzija.
Izrael je pokrenuo vojnu akciju velikih razmera u Libanu 1982. godine – što je dovelo do trogodišnje delimične okupacije i uspona Hezbolaha kao istaknute vojne i političke snage. Slično se dogodilo i 2006, u okviru jednomesečnog upada izraelskih snaga.