Svet

Pacifička raketna kriza: SAD sa Filipina "tajfunom" ciljaju Kinu

Raketni sistem, koji može da lansira "tomahavk" i standard SM-6 i potencijalno pogađa ciljeve u kontinentalnoj Kini, prvobitno je doveden na zajedničke vežbe organizovane u aprilu
Pacifička raketna kriza: SAD sa Filipina "tajfunom" ciljaju KinuGetty © Ezra Acayan / Stringer

Raspoređivanje američkog raketnog sistema "tajfun" na neodređeno vreme na Filipinima predstavlja smeo potez u suprotstavljanju Kini u Pacifiku koji podiže regionalne tenzije na novi nivo izazivajući političke podele na Filipinima, piše "Ejža tajms".

Ovog meseca, više medijskih izvora izvestilo je da će SAD zadržati svoj raketni sistem srednjeg dometa "tajfun" na severnim Filipinima na neodređeno vreme, uprkos zabrinutosti Kine i rizicima od uzvratne eskalacije, prema filipinskim i američkim zvaničnicima.

Sistem, koji može da lansira oružje "tomahavk" i "standard SM-6" i potencijalno pogađa ciljeve u kontinentalnoj Kini, prvobitno je doveden na zajedničke vežbe organizovane u aprilu.

Filipinski zvaničnici razmatraju da zadrže raketni sistem na severu Filipina do aprila sledeće godine, kada će američke i filipinske snage održati svoje godišnje borbene vežbe velikih razmera "Balikatan", preneo je AP.

Stalno prisustvo "tajfuna" ukazuje na nameru SAD i Filipina da pojačaju regionalno odvraćanje zbog rastućih tenzija u Južnom kineskom moru i Tajvanskom moreuzu, navodi se u tekstu. Kineski zvaničnici, uključujući Ministarstvo spoljnih poslova, izrazili su uznemirenost, upozoravajući da bi raspoređivanje moglo da destabilizuje region i dovede do trke u naoružanju.

Međutim, filipinski ministar odbrane Gilberto Teodoro odbacio je ove tvrdnje, optužujući Kinu za mešanje u unutrašnje stvari Filipina i korišćenje "obrnute psihologije" da spreči poboljšanje odbrambenih sposobnosti svoje zemlje.

On je dalje kritikovao Kinu zbog pojačavanja njenog vojnog prisustva u Južnom kineskom moru, dok su filipinski vojni zvaničnici, uključujući generala Romea Bravnera mlađeg, pozvali su da sistem "tajfun" ostane trajno, navodeći potrebe nacionalne odbrane.

Ovo raspoređivanje je deo širih napora SAD da ojača svoju vojnu poziciju u Indo-Pacifiku, gde je Kina brzo proširila svoje raketne kapacitete.

Neograničeno raspoređivanje američkog raketnog sistema "tajfun" na Filipinima moglo bi da označi evoluciju u dugogodišnjoj poziciji produženog odvraćanja koje su SAD imale u Pacifiku.

Američka strateška dvosmislenost oko raspoređivanja ovog raketnog sistema može istovremeno i ojačati i obuzdati Filipine.

S jedne strane, neograničeno raspoređivanje projektila može odvratiti Kinu od dalje eskalacije bez potpunog angažovanja SAD na odbrani Filipina, kao što se zahteva njihovim sporazumom o međusobnoj odbrani.

S druge strane, nedostatak eksplicitnih američkih garancija za trajno raspoređivanje raketnog sistema može da spreči Filipine da jednostrano potvrde svoje teritorijalne pretenzije u Južnom kineskom moru, što može da uvuče SAD u veću konfrontaciju sa Kinom.

Uprkos nejasnoći koja stoji iza američkog raspoređivanja projektila "tajfun", filipinska arhipelaška konfiguracija odgovara operativnom konceptu američkih Distribuiranih pomorskih operacija (DMO).

Ovaj koncept podrazumeva raspršivanje jedinica američke mornarice na većem operativnom području kako bi se protivnicima otežalo otkrivanje i ciljanje, a istovremeno omogućila međusobna podrška i koncentrisana vatra na ciljeve.

Međutim, raspoređivanje se može suočiti sa operativnim ograničenjima zbog izrazitog nedostatka sredstava za vazdušnu i protivraketnu odbranu na Filipinima. Ovo bi moglo primorati SAD da rasporede svoja sredstva radije nego da se oslanjaju na Filipine da brane svoje raketne sisteme koji se tamo nalaze.

Međutim, više od bilo koje vojne ranjivosti, prevrtljiva, podmitljiva filipinska politička elita može biti "Ahilova peta" američkog "tajfuna".

U članku za Čenel njuz Ejža Lijen Čia napominje da je sadašnja administracija Ferdinanda Markosa mlađeg ojačala veze sa SAD i oslabila veze sa političarima povezanim sa bivšom administracijom Rodriga Dutertea, koji je favorizovao angažman sa Kinom i antagonizam sa Zapadom.

Taj raskol, kako kaže Čia, kulminirao je ostavkom potpredsednice Sare Duterte iz kabineta i kritikama bivšeg predsednika Dutertea koji je za Markosa mlađeg rekao da je "američka marioneta".

Čia napominje da bi ova burna svađa mogla da utiče na filipinsku spoljnu politiku, sa budućim odbrambenim inicijativama SAD na Filipinima, uključujući i raspoređivanje "tajfuna", koje će visiti o koncu sa ključnim izborima na sredini mandata koji će se održati sledeće godine.

image