Svet

"Blumberg": Finansijski problemi zapadnih saveznika prete da ugroze naoružavanje Ukrajine

Novac koji je do sada obećan neće biti dovoljan da pokrije i vojne troškove i rupe u ukrajinskom budžetu, kažu izvori
"Blumberg": Finansijski problemi zapadnih saveznika prete da ugroze naoružavanje UkrajineGetty © Hannah Beier

Neki zapadni saveznici Kijeva imaju poteškoća da obezbede finansije za naoružavanje Ukrajine u narednoj godini, dok se drugi protive rastućim troškovima ovakve politike, prenosi "Blumberg" pozivajući se na izvore.

Kijev se muči da ubedi sponzore da ispune svoja obećanja, kažu izvori, dok "Blumberg" napominje da Rusija nadmašuje sposobnost Ukrajine da nabavi potrebnu municiju, projektile i drugu vojnu tehniku. 

Američka agencija napominje da naoružavanje Ukrajine u narednoj godini u najvećoj meri zavisi od zajma koji pripremaju članice Grupe 7, a koji će biti finansiran iz profita ostvarenih od ulaganja zamrznute ruske imovine.

Međutim, 50 milijardi dolara, koliko je G7 obećala Kijevu, nije dovoljno da podmiri ukrajinske potrebe za još jednu godinu, te će zapadni saveznici morati da pribegnu i drugim metodama finansiranja, kažu izvori. 

Ukrajinski premijer Denis Šmigal je rekao prošlog meseca da ukrajinska vlada predviđa rupu u svom budžetu od 19 odsto BDP-a zemlje, odnosno oko 35 milijardi dolara, u narednoj godini. 

Od toga će više od polovine pokriti pomoć Međunarodnog monetarnog fonda i EU, dok će preostalih oko 15 milijardi dolara najverovatnije morati da pokriju zajmovi članica G7, kažu izvori. 

Navedeni zajam od 50 milijardi dolara se okvirno poklapa sa količinom novca koje su saveznici ulili u naoružavanje Kijeva od januara prošle do juna ove godine, navodi američka agencija. 

"Blumberg" dodaje da i pojedini zapadni saveznici imaju sopstvene poteškoće s finansijama. 

Vladu nemačkog kancelara Olafa Šolca, koja je u avgustu najavila da neće izdavati novu pomoć Kijevu, pri novom zaduživanju sputavaju ustavna ograničenja, dok je nova vlada Francuske pod pritiskom EU da smanji svoj deficit. U Italiji, "nestabilnu" koaliciju pod vođstvom premijerke Đorđe Meloni mogla bi da ograniče prethodna obećanja o potrošnji.

Britanija je uvek prednjačila u naoružavanju Kijeva, ali u poslednje vreme zaostaje, kaže jedan izvor za "Blumberg".

U međuvremenu, rasprave unutar Evropske unije oko povećane vojne potrošnje će najverovatnije morati da sačekaju ishod izbora u Nemačkoj, kažu izvori. 

Moskva je u više navrata upozoravala da naoružavanje Ukrajine neće dovesti do kraja sukoba, već će ga samo produžili. Takođe je optužila zapadne države da slanjem oružja Kijevu postaju strana u sukobu. 

image