Turska: Želimo u BRIKS jer multipolarnost postaje stvarnost
BRIKS će u budućnosti biti jedna od najvažnijih organizacija novog multipolarnog sistema, rekao je za TASS predsednik parlamenta Turske Numan Kurtulmuš koji ovih dana boravi u Rusiji.
Na pitanje zbog čega Ankara želi da postane članica BRIKS-a, Kurtulmuš objašnjava da je ovaj multipolarni sistem već počeo da se stvara i dodao da Turska želi da bude deo njega. To bi, ocenjuje, doprinelo razvoju mira i stabilnosti u svetu, budući da je Ankara ne samo članica NATO-a i kandidat za ulazak u EU, već i članica drugih regionalnih organizacija.
"Pre svega, potrebno je registrovati sledeće. Svet je stupio u novu epohu u kojoj je multipolarnost počela da postaje stvarnost. I mi smo tek na početku ovog puta. Kao što je pad Berlinskog zida stavio tačku na Hladni rat, tako je i ovaj proces, započet brzim povlačenjem američkih trupa iz Avganistana, otvorio vrata za novu epohu", rekao je turski diplomata.
Prema njegovim rečima, najupečatljivija osobina nove epohe u koju ulazi svet je upravo multipolarnost.
"Nijedna država više ne može da dominira svetom i kontroliše svetski sistem. Stoga ćemo u narednom periodu biti svedoci mnogih novih formacija koje zahteva ova multipolarnost", objasnio je Kurtulmuš.
Naglašava da, kada je reč o Turskoj, ona u BRIKS-u vidi jednu od najvažnijih organizacija budućeg multipolarnog sistema čiji Ankara želi da bude deo.
"Ulazak Turske u BRIKS neće ograničiti Tursku, već će, naprotiv, proširiti njene spoljnopolitičke mogućnosti. Prisustvo Turske u BRIKS-u će zapravo dati mnogo ozbiljniji doprinos miru u celom svetu. Na kraju krajeva, Turska je zemlja koja istovremeno učestvuje u mnogim formatima međunarodne saradnje", napomenuo je predsednik turskog parlamenta.
Turska je zemlja koja je istovremeno članica Organizacije za crnomorsku ekonomsku saradnju, članica Organizacije islamske saradnje, članica Organizacije turskih država, članica Unije za Mediteran, članica NATO-a i kandidat za ulazak u EU, podseća Kurtulmuš, uz komentar da Ankara, takođe, želi da osmisli nove alternativne instrumente spoljne politike.
"To će Tursku obogatiti u pogledu instrumenata spoljne politike, a nadamo se da će učešće Turske u takvoj organizaciji (kao što je BRIKS) doprineti jačanju mira u svetu u multipolarnom svetskom sistemu", zaključuje turski diplomata.
Neke zemlje nisu želele da Ukrajina pristane na mir sa Rusijom
On podseća da Turska danas radi sve što može u cilju stabilnosti i bezbednosti u svetu.
"Navešću samo jedan primer: u kontekstu tenzija i krize između Rusije i Ukrajine, Turska je, kao jedina zemlja koja može da pregovara sa obe strane, od samog početka igrala ulogu ozbiljnog posrednika u pregovorima kako bi i Rusija i Ukrajina postigle pravedan i trajan mir. Kao što znate, skoro da je došlo do potpisivanja sporazuma u Dolmabahčeu u Bešiktašu, ali je Ukrajina napustila pregovarački sto jer neke zemlje nisu htele da Ukrajina potpiše mirovni sporazum", objasnio je Kurtulmuš.
Tokom ovog perioda, Turska je, kako kaže, u saradnji sa Rusijom i Ujedinjenim nacijama, uložila velike napore da koridor za prevoz žitarica ostane otvoren. To je sprečilo da se milioni ljudi, posebno u Africi, suoče sa ozbiljnom glađu.
Osim toga, upravo je Ankara bila ta koja je uložila značajne i ozbiljne napore kako bi se rešio problem razmene zarobljenika, podseća Kurtulmuš.
Zločini Netanjahua u Pojasu Gaze prevazilaze razmere genocida
Na pitanje da prokomentariše i druge sukobe u svetu, diplomata kaže da je situacija u Pojasu Gaze, pak, drugačije pitanje od ukrajinskog sukoba.
Ono što su premijer Izraela Benjamin Netanjahu i njegov tim uradili u Pojasu Gaze je, kako kaže, masakr koji prevazilazi razmere genocida.
"Turska je uložila sve napore kako bi se postigao brzi prekid vatre, isporučila humanitarna pomoć i pružila medicinska pomoć nedužnom i potlačenom narodu Pojasa Gaze i palestinskom narodu. Sa velikim zadovoljstvom želim da konstatujem da ruska i turska vlada imaju isti stav i isti pristup ovom pitanju. Tokom cele godine se trudimo da sve međunarodne platforme transformišemo u platforme za miroljubivu diplomatiju. Glavna vizija Turske i za region i za međunarodnu arenu su mir i stabilnost. Gde nema mira, tamo nema stabilnosti; gde nema stabilnosti, nema razvoja; tamo gde nema razvoja, ljudi ne mogu da žive u blagostanju. Zato, dozvolite mi da još jednom, dok sam ovde u Rusiji, konstatujem da smo sa svim zemljama koje imaju istu viziju i puno razumevanje spremni da sarađujemo kako bismo obezbedili mir", rekao je turski diplomata.
Putin i Erdogan razvili jako prijateljstvo između Moskve i Ankare
Na pitanje da prokomentariše trenutnu saradnju Rusije i Turske, a povodom činjenice da su dve zemlje prošle godine proslavile 100 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, Kurtulmuš kaže da su Rusija i Turska danas "dva suseda, dve prijateljske zemlje", koje "vezuju ozbiljne i jake veze prijateljstva i dobrosusedstva kako na političkom planu tako i kada je reč o narodima" i koje u mnogim sferama danas odluke odnose na osnovu principa uzajamne koriste, "dobre volje i strateške saradnje".
"Lideri obe zemlje, predsednici Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin, zaista su uspostavili snažno prijateljstvo između dve zemlje, posebno u poslednje vreme. Oni su postavili temelje za realizaciju niza zajedničkih ciljeva u svakoj oblasti. Na primer, da obim bilateralne trgovine dostigne 100 milijardi dolara, da se sprovedu zajednički projekti u energetici, intenzivira saradnja u oblasti kulture i turizma i tako dalje", izjavio je on.