Zemlje NATO treba u potpunosti da podrže ukrajinski plan za njenu sopstvenu budućnost, izjavio je odlazeći generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg.
"Trebalo bi da podržimo ukrajinsku inicijativu", rekao je Stoltenberg u intervjuu za briselski portal "Politiko", dan pre povlačenja sa mesta generalnog sekretara NATO-a.
To je svojevrstan odgovor odlazećeg generalnog sekretara NATO na odluku Turske da podrži novu kinesku inicijativu, odnosno učešće Ankare u inicijativi "Prijatelji za mir" koju su prošle nedelje pokrenule Kina i Brazil.
"Ukrajinska mirovna inicijativa je inicijativa koja osigurava da imamo proces koji može dovesti do trajnog mira. I naravno, Ukrajinci moraju biti ti koji, na kraju, odlučuju koji su prihvatljivi uslovi", istakao je Stoltenberg.
Grupa od 17 zemalja pridružila se kinesko-brazilskoj inicijativi, a Turska je jedina članica NATO-a koja se pridružila toj grupi.
Prema rečima kineskog ministra spoljnih poslova Vang Jia, "Prijatelji mira" se ne odnose na biranje strana u sukobu, ni na blokovsku konfrontaciju, niti na zamenu postojećih platformi.
Kijev je ranije opisao potez Pekinga kao razočaravajući i nelogičan.
Ukrajine Vladimir Zelenski u maju je optužio Peking da pokušava da sabotira mirovni samit u Švajcarskoj, koji su Rusija i Kina bojkotovale.
U međuvremenu, Švajcarska, ključni posrednik, pohvalila je najnoviji pokušaj Kine.
Stav Švajcarske o kineskom planu, prvi put objavljen u maju, promenio se otkako je dodata referenca na Povelju UN – osnivački ugovor globalnog tela koje obavezuje nacije da održavaju mir.