Svet

"Politiko": SAD javno protiv izraelskih napada na Liban, ali ih tajno podržavaju

Iako se javno protive eskalaciji sukoba na Bliskom istoku, američki zvaničnici tajno podržavaju izraelske akcije protiv Hezbolaha u Libanu, piše "Politiko"
"Politiko": SAD javno protiv izraelskih napada na Liban, ali ih tajno podržavajuGetty © ugurhan

Visoki zvaničnici Bele kuće tajno su obavestili svoje izraelske kolege da SAD podržavaju njihovu odluku "povećaju pritisak" na Hezbolah, iako je administracija predsednika Džozefa Bajdena javno pozvala Izrael da obustavi napade, piše "Politiko".

Predsednički savetnik Amos Hoštajn i koordinator Bele kuće za Bliski istok Bret Megark izraelskim zvaničnicima su rekli da se SAD slažu sa odlukom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da fokus sa sukoba u Gazi prebaci na severnu granicu i borbo protiv libanskog Hezbolaha.

Kako navodi "Politiko", američki zvaničnici se nadaju da će to naterati Hezbolah da "započne pregovore o diplomatskom okončanju konflikta".

Međutim, ne podržavaju svi u Beloj kući ovakav pristup. Odluka da se fokus prebaci na Hezbolah dovela je podela u Pentagonu, Stejt departmentu i obaveštajnoj zajednici, pošto deo zvaničnika veruje bi eskalacija u Libanu mogla da uvuče SAD u novi sukob na Bliskom istoku.

Izraelski zvaničnici su sredinom septembra svojim američkim kolegama izneli plan promene fokusa i okretanja ka Libanu. Iako nisu izneli mnogo detalja, američki zvaničnici su se složili da je "pravo vreme za taj korak".

Iako je Hezbolah dugo govorio da će se sarađivati sa Izraelom samo ako postigne prekid vatre sa Hamasom, protiv kog se bori u Gazi, američke procene su u tom trenutku ukazivale da Hamas verovatno neće pristati na sporazum o prekidu vatre u skorije vreme, navodi "Politiko".

Prema američkom procenama, to je značilo da bi to mogao biti trenutak da se fokus stavi Hezbolah – i da se radi na "razdvajanju" dva sukoba.

Kako navodi taj američki magazin, Vašington poslednjih meseci vodi donekle kontradiktornu politiku: s jedne strane, oni podržavaju izraelske eskalatorne akcije, dok se sa druge zalažu za nastavak pregovora.

U Beloj kući, međutim, veruju da su izraelske akcije u Libanu mogli da predstavljaju prelomnu tačku, odnosno da bi eliminacija većine lidera Hezbolaha mogla značajno da oslabi iranski uticaj u regionu.

Međutim, američki zvaničnici nisu spremni da podrže Izraelce potpuno - i javno - u strahu da bi to moglo da uvuče SAD u sukob. Javna poruka američke administracije Izraelu i dalje je: izbegavajte eskalaciju i nastavite sa diplomatijom.

Situacija na terenu je dodatno eskalirala nakon što su izraelske specijalne snage sinoć započele operacije na teritoriji Libana.

image