Podoljak protiv Maska: Tviter cenzuriše temu ukrajinskog konflikta
Savetnik predsednika Ukrajine Mihail Podoljak optužio je kompaniju "Tviter" da sklanja objave o specijalnoj vojnoj operaciji Rusije u Ukrajini iz takozvanih Tviter trendova. Podoljak je za to direktno okrivio novog vlasnika kompanije, Ilona Maska.
"Nestanak 'rata u Ukrajini' iz trendova na Tviteru. Radikalno smanjenje tvitova u kojima se govori o ruskoj agresiji. Korisnicima nije dozvoljeno da se registruju ili prijave preko naloga putem telefonskog broja iz Ukrajine. Ilone Masku, pitam se da li ćemo nekada videti i Tviter fajlove o periodu jesen-zima 2022. godine", napisao je savetnik ukrajinskog predsednika na toj mreži.
"War in Ukraine" disappearance from Twitter trends. Radical curtailment of tweets mentioning ru-aggression coverage. Users aren’t allowed to register or log into accounts with Ukrainian phone number. @elonmusk, I wonder if will we ever see “Twitter Files” about Fall/Winter 2022?
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) December 13, 2022
Predstavnici kompanije još nisu dali odgovor na pritužbe iz Kijeva.
Prema zvaničnoj politici "Tvitera", trendovi se automatski određuju pomoću posebnog algoritma i plasiraju svakom pojedincu na osnovu toga koga svako od korisnika na mreži prati, ali i u zavisnosti od lokacije i interesovanja koje je mreža zabeležila.
Algoritam "identifikuje teme koje su sada popularne, a ne teme koje su popularne svakog dana ili već neko vreme", navodi se u zvaničnoj politici kompanije.
Podoljak je, po svemu sudeći, ne samo kritikovao smanjenje vidljivosti objava na temu situacije u Ukrajini, već i aludirao na nedavnu odluku novog rukovodstva kompanije "Tviter" da objavi kompromitujuće podatke sina američkog predsednika Džozefa Bajdena. Ovi fajlovi bili su sklonjeni sa mreže tokom poslednjih predsedničkih izbora u SAD, zahvaljujući čemu je, po mišljenju nekih struja, sadašnji lider Amerike stekao prednost i zamenio Donalda Trampa. Savetnik Zelenskog je stavio akcenat na tu temu, kako bi pokazao da Ilon Mask, zapravo, cenzuriše temu konflikta u Ukrajini.
Prepucavanje američkog milijardera sa ukrajinskim zvaničnicima počelo je Maskovom objavom iz oktobra, kada je izneo mišljenje o tome kako bi mir mogao biti postignut i okončan sukob Moskve i Kijeva. Ukrajina bi, kako je napisao, trebalo da se pomiri sa činjenicom da Krim više nije njen i da se okrene neutralnosti, dok bi Rusiji trebalo dozvoliti da ponovi referendume u četiri regije, koje su se ove godine priključile Ruskoj Federaciji.
Ukraine-Russia Peace:- Redo elections of annexed regions under UN supervision. Russia leaves if that is will of the people.- Crimea formally part of Russia, as it has been since 1783 (until Khrushchev’s mistake).- Water supply to Crimea assured.- Ukraine remains neutral.
— Elon Musk (@elonmusk) October 3, 2022
Anketa milijardera u kojoj je on izneo svoj predlog, a zatim pozvao korisnike da je ocene putem glasanja, bila je predmet neviđenih napada botova koje, kako je rekao Mask, do tog trenutka nikada nije video u svom životu.
Dolaskom novog rukovodstva na čelu sa Maskom, "Tviter" je počeo da označava profile koji su povezani sa državnim strukturama Ukrajine, kao i profila povezanih sa Kremljom.
Sa druge strane, "Tajm" magazin je proglašavajući za Vladimira Zelenskog i "duh Ukrajine" za "ličnost godine" i Maska naveo kao jednu od ličnosti koje su svojim uticajem doprinele "ukrajinskom otporu". Mask je hvaljen jer je preko svoje kompanije "Spejs eks", kijevskim vlastima omogućio pristup internetu i komunikacije ključne u organizovanju borbenih dejstava. To mu priznaje i sam Podoljak. "Mask nam je pomogao da preživimo najkritičnije trenutke rata", napisao je on sredinom oktobra.
Let's be honest. Like it or not, @elonmusk helped us survive the most critical moments of war. Business has the right to its own strategies. 🇺🇦 will find a solution to keep #Starlink working. We expect that the company will provide stable connection till the end of negotiations.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) October 14, 2022