Računarima za glasanje u saveznoj američkoj državi Džordžiji pristupljeno je tokom predsedničkih izbora u SAD 2020. godine iz Beograda u Srbiji, rekao je stručnjak za bezbednost izbornih sistema Klej Parik na sudu.
Parika je Republikanska stranka okruga Dekab (Džordžija) izvela kao svedoka u parnici koju je pokrenula protiv državnog sekretara Džordžije, takođe republikanca, Breda Rafenspergera, tvrdeći da ključevi za enkripciju programa sa računara za glasanje nisu držani na bezbednom.
Računare za glasanje održava privatna kompanija "Dominion vouting sistems", koja ima programerske ispostave i u Srbiji.
Parik je tokom svedočenja rekao da ima dokaze da su "Dominion" sistemi u Džordžiji bili povezani na internet tokom izbora 2020. godine, te da je tokom provere ovih podataka prevodio interne prepiske ove kompanije sa srpskog.
Računari za glasanje ne bi smeli da budu priključeni za internet. Parik je rekao da ima dokaze da je ovo pravilo prekršeno i u nekoliko drugih saveznih država.
Sa kojom god namerom da je neko iz beogradske ispostave "Dominiona" pristupao sistemima za glasanje u Džordžiji, to nije uneo u evidenciju iako uobičajena praksa to nalaže, naglasio je Parik.
Republikanska stranka okruga Dekab, kao i još 36 okružnih predstavnika "crvenih" koji su podržali tužbu, traže od Rafenspergera da "odmah uskladi sisteme 'Dominiona' koji se koriste na izborima u Džordžiji sa (saveznim) zakonima", tvrdeći da je sistem postojao u "nezakonitom i nebezbednom stanju od najkasnije 2020".
Oni takođe pozivaju državnog sekretara Džordžije da učini evidenciju sistema "Dominion", zapise o glasanju i slike glasačkih listića dostupnim javnosti za uvid u roku od 24 sata od zatvaranja biračkih mesta 5. novembra.
"Dominion" se pokazao kao osovina kontroverze iz 2020. godine, kada su bivši predsednik Donald Tramp i njegove pristalice u više navrata tvrdili da su mašine kompanije bile manipulisane da bi se uticalo na rezultate izbora.
Kompanija je oštro demantovala da je njen sistem korišćen nepropisno, pokrenuvši niz tužbi za klevetu protiv onih koji su te tvrdnje iznosili, uključujući bivše Trampove advokate Rudija Đulijanija i Sidni Pauel.
U martu 2021, kompanija je pokrenula tužbu protiv "Foks njuza", tvrdeći da su neki voditelji televizije promovisali ideju da je "Dominion" bio ključan u navodnoj izbornoj krađi.
"Dominion" i "Foks" su postigli nagodbu od 787,5 miliona dolara u martu 2023, a čuveni voditelj "Foksa" Taker Karlson napustio je televiziju oko mesec dana nakon toga.
Koliko je (ne)bezbedan američki glasački sistem
Tužba koju je pokrenula Republikanska partija iz Dekaba nije prvi put da se bezbednost sistema za glasanje dovodi u pitanje u aktuelnom izbornom ciklusu u SAD.
Organizatori i učesnici DEF KON konferencije hakera koja je prošlog meseca održana u Las Vegasu pronašli su ranjive tačke za sajber napade u svemu, od glasačkih mašina do registratora elektronskog glasanja, ali je, kako je izvestio "Politiko", još tada je bilo kasno da se sve slabe tačke otklone do izbora.
Mesec dana pre toga, globalni tehnološki prekid koji je nastao zbog ažuriranja antivirusnog softvera "Kraudstrajk", kompanija za sajber-bezbednost koja je igrala ključnu ulogu u aferi "Rusijagejt" protiv Donalda Trampa, onesposobio je uređaje koje dva najveća okruga Arizone koriste na biračkim mestima za proveru birača i štampanje glasačkih listića.