Vladajuća partija Gruzije pokreće proceduru za opoziv predsednice

Opoziv bi bio više simbolične prirode, pošto bi proevropski nastrojena Salome Zurabišvili ušla u istoriju "ne samo kao bivši predsednik, već i kao suspendovani predsednik", rekao je predsednik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili

Vladajuća partija "Gruzijski san" ponovo pokreće proceduru za opoziv predsednice Salome Zurabišvili, saopštio je danas na brifingu predsednik parlamenta Šalva Papuašvili.

On je rekao da je u planu podnošenje još jedne tužbe Ustavnom sudu, a razlog je, kako je naveo, "i dalje isti - inostrane posete Salome Zurabišvili bez odobrenja vlade".

Papuašvili je objasnio da će tužba biti podneta Ustavnom sudu pre izbora, a da će to pitanje biti stavljeno na glasanje u parlamentu na jednom od prvih sastanaka posle izbora, prenosi "Nju Džordžija".

"Ako to uspe, mandat Salome Zurabišvili biće skraćen za oko mesec dana. Ovaj korak je više simbolične prirode, tako da će kršilac Ustava Salome Zurabišvili ući u istoriju ne samo kao bivši predsednik, već i kao suspendovani predsednik", istakao je Papuašvili.

"Gruzijski san" je pokušao da opozove Zurabišvili u oktobru 2023. zbog turneje u znak podrške evropskim integracijama bez dozvole vlade, ali je vladajućoj stranci tada nedostajalo nekoliko glasova u parlamentu.

"Nakon što je dobila garanciju imuniteta od radikalne opozicije po pitanju kršenja Ustava, Salome Zurabišvili je nastavila da grubo krši Ustav Gruzije. Konkretno, nakon završetka postupka opoziva, ona je obavila nekoliko inostranih poseta bez saglasnosti gruzijske vlade, uključujući prošle nedelje u Francuskoj, Nemačkoj, Poljskoj i Belgiji", rekao je Papuašvili.

On je napomenuo da su postupci stranih lidera koji ugošćuju Salome Zurabišvili u svojim rezidencijama, znajući za njene neustavne postupke, predstavljaju "namerno ispoljavanje nepoštovanja gruzijskog naroda i njegovog ustavnog sistema, kršenje principa nemešanja u unutrašnje stvari zemlje i protivreče zajedničkim evropskim vrednostima".

Salome Zurabišvili se protivila uvođenju zakona o stranim agentima koji obavezuje nevladine organizacije i medije koji ostvaruju više od 20 odsto prihoda iz inostranstva da se registruju u Nacionalnoj agenciji za javni registar, a zbog kojeg je Evropska unija je pripretila blokiranjem pregovora o članstvu Gruzije. 

Takođe je odbila da potpiše zakon o zabrani LGBT propagande, koji je zatim, u skladu s zakonodavstvom zemlje, potpisao Papuašvili u svojstvu predsednika parlamenta.