Džefri Saks: SAD decenijama nisu ozbiljno shvatale Rusiju
Sjedinjene Američke Države decenijama nisu ozbiljno shvatale legitimne bezbednosne interese Rusije, ali sada dve strane treba da obnove kontrolu nad nuklearnim naoružanjem na osnovu principa međusobnog poštovanja, bezbednosti i nuklearnog naoružanja, izjavio je poznati američki ekonomista i profesor univerzitetu u Kolumbiji Džefri Saks za "Sputnjik".
Prema njegovim rečima, ako američke vlasti otvoreno objave da će zaustaviti dalje pokušaje proširenja NATO-a na Ukrajinu i Gruziju, to bi moglo da pomogne u smanjenju nivoa napetosti u odnosima sa Moskvom.
Kako je primetio Saks, Vašington takođe mora da izjavi da će podržati kolektivnu bezbednost Ukrajine, Rusije i drugih zemalja na principima Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Povelje Ujedinjenih nacija.
Amerika u stanju opasnog sloma
Saks je takođe ocenio da je američki lider Džozef Bajden izgubio potpunu kontrolu nad upravljenjem državom zbog pogoršanog mentalnog zdravlja, kao i statusa odlazećeg predsednika.
Prema rečima eksperta, Sjedinjene Američke Države se usled toga nalaze u stanju "opasnog sloma" u upravljanju zemljom, a oni koje u Vašingtonu smatraju saveznicima pokušavaju da to iskoriste.
On je ukazao na Vladimira Zelenskog i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, a naveo je i primer Velike Britanije, Poljske i baltičkih zemalja, koje uvlače SAD u nepromišljene akcije koje prete trećim svetskim ratom.
Kako je objasnio, SAD podržavaju akcije Izraela na Bliskom istoku i nastavljaju da vode politiku u Ukrajini koja iscrpljuje zemlju i istovremeno preti da izazove još veću eskalaciju.
Ekonomista je napomenuo da smatra da je malo verovatno da će Bajden moći da vrati SAD na "dobar pravac" tokom preostalog mandata koji mu ističe.
Prema njegovim rečima, takođe nema garancije da će se situacija popraviti dolaskom nove predsedničke administracije.
"Nadam se da će sledeća vlada biti razumna, jer nam je potrebna potpuno nova spoljna politika zasnovana na pregovorima, međusobnom poštovanju sa drugim velikim silama i miru. Ne deluje da u vrhu SAD trenutno nema mnogo razumnih ljudi", ocenio je profesor.
O Bliskom istoku
Govoreći o Bliskom istoku, Saks je rekao da je način za rešavanje krize očigledan, ali da ga i dalje blokira moćni izraelski lobi u Americi. Prema mišljenju ovog profesora, mir na Bliskom istoku će biti moguć ako SAD prestanu da blokiraju članstvo Palestine u UN i počnu da sarađuju sa drugim stalnim članicama Saveta bezbednosti, uključujući Rusiju, na sprovođenju rešenja za palestinsko-izraelski sukob.