Kao na filmu: Liz Tras lobirala za ulogu Britanije u LNG projektu, poprištu masakra u Mozambiku
Liz Tras je uložila 1,15 milijardi dolara poreskih obveznika Ujedinjenog Kraljevstva u gasni projekat u Mozambiku koji je sada u središtu skandala zbog optužbi za otmicu, ubistvo i silovanje.
Njenim potezima da podrži projekat kao trgovinski sekretar u proleće 2020. protivili su se tadašnji premijer Boris Džonson i mnoge njene kolege iz konzervativne vlade.
Nova britanska laburistička vlada sada razmatra da li da nastavi da nudi direktne zajmove i garancije koje finansiraju poreski obveznici britanskim izvoznicima i bankama koje podržavaju projekat tečnog prirodnog gasa (LNG) u severnom Mozambiku francuske energetske kompanije "Total enerži" vredan 20 milijardi dolara.
Bezbednost regiona se pogoršava od 2019. godine kada su militanti povezani sa ISIS-om, koji sebe nazivaju Al Šabab, zauzeli to područje.
Do juna 2020, kada su Tras i njene kolege iz kabineta donosile svoju odluku, "bilo je jasno svakom razumno dobro informisanom posmatraču... da sukob eskalira i da je eksploatacija rezervi gasa jedan od ključnih pokretača", rekao je Volf-Kristijan Paes, viši saradnik za oružane sukobe na Međunarodnom institutu za strateške studije.
Ali bivši visoki zvaničnik u britanskom odeljenju za trgovinu, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za "Politiko" da, iako je kabinet bio zabrinut zbog uticaja projekta na životnu sredinu, a državni službenici su bili "pokolebani", Tras je bila uporna i insistirala da se "nađe način da se to (projekat) dogodi".
Samo 10 meseci nakon intervencije Trasove, u aprilu 2021, projekat je zaustavljen jer su militanti prošli kroz region, masakrirajući više od 1.000 ljudi.
Tog leta, jedinica mozambičkih komandosa, predvođena oficirom koji je rekao da je njegova misija bila da zaštiti "Totalov" projekat optužila je seljane koji su bežali da su islamski pobunjenici i odvojila muškarce - grupu od 180 do 250 - od žene i deca. Najmanje jedna žena je grupno silovana.
Zatvorenici su potom držani u transportnim kontejnerima na iskopini "Total eneržija" tri meseca. Bili su tučeni, streljani, gušeni, izgladnjivani, mučeni i ubijani. Samo 26 je preživelo.
"Mozambik LNG nema saznanja o navodnim događajima… i nikada nije dobio nikakvu informaciju koja ukazuje da su se takvi događaji dogodili", naveo je "Total enerži" u saopštenju.
"Nema sumnje da je kabinet Ujedinjenog Kraljevstva bio svestan bezbednosne situacije u Kabo Delgadu u to vreme", rekao je Paes.
"Ulaganje u aktivnu zonu oružanog sukoba je izuzetno rizičan predlog." Koji je Trasova progurala i u junu 2020. potpisala, uz odobrenje tadašnjeg ministra finansija Rišija Sunaka, finansiranje LNG projekta "Total enerži" sa 1,15 milijardi dolara.
Iz "Total eneržija" sada navode da planiraju da ponovo pokrenu projekat krajem 2024. dok nova britanska vlada traži način da se izvuče iz istog.