Japanski premijer prozvao SAD: Bio sam u šoku kad sam video snimak atomske bombe bačene na Hirošimu
Želeo bih da stvorim svet bez nuklearnog oružja, izjavio je japanski premijer Šigeru Išiba, priznavši da nikada neće zaboraviti svoj šok kada je video snimak atomskog bombardovanja Hirošime, koji su objavile Sjedinjene Države.
Novoizabrani japanski premijer očigledno da je odlučio da prekine tradiciju te zemlje da ne pominje ulogu SAD u nuklearnom bombardovanju Hirošime i Nagasakija.
"Nikada neću zaboraviti šok koji sam doživeo kao učenik šestog razreda srednje škole, kada sam video snimak atomske bombe bačene na Hirošimu, koji su objavile SAD", rekao je Išiba tokom diskusije sa liderima sedam glavnih japanskih partija.
Premijer je dodao da bi voleo da poseti muzeje u Hirošimi i Nagasakiju, istakavši da se ovakvi događaji nikada ne bi smeli ponoviti.
"Moja želja da eliminišem nuklearno oružje se uopšte nije promenila, samo je pitanje kako to postići", precizirao je Išiba.
Istovremeno, odgovarajući na pitanje svog protivkandidata o nuklearnom odvraćanju i ranije izrečenoj ideji o mogućnosti zajedničke upotrebe nuklearnog oružja, premijer je istakao da je potrebno razmotriti "kako povezati potencijal odvraćanja i odricanje od nuklearnog oružja".
Govoreći za agenciju Kjodo, da objasni potrebu da se razgovara o ideji moguće zajedničke upotrebe nuklearnog oružja, japanski premijer je rekao da misli na "proces donošenja odluka", a ne "na zajedničko vlasništvo ili kontrolu nuklearnog oružja".
Naime, premijer Japana je više puta izrazio stav o potrebi sveobuhvatnog proučavanja pitanja mogućnosti zajedničke upotrebe nuklearnog oružja.
Ovo je, zauzvrat, izazvalo oštre kritike nekih opozicionih partija.
Naime, Nobelovu nagradu za mir ove godine dobila je japanska organizacija Nihon Hidankjo, koja okuplja preživele atomskih napada na Hirošimu i Nagasaki, saopštio je Nobelov komitet.
U obrazloženju odluke navodi se da je ovaj masovni pokret poznat i kao Hibakuša, dobio nagradu za mir za svoje napore da postigne svet bez nuklearnog oružja i za zalaganja da nuklearno oružje nikada više ne sme da se upotrebi.