Brod italijanske mornarice vratio je u Italiju prvih 12 migranata iz novootvorenih centara za migrante u Albaniji, nakon odluke suda u Rimu da odbije njihovo pritvaranje, uz obrazloženje da oni ne mogu biti vraćeni u svoje zemlje porekla, Bangladeš i Egipat, koje sud ne smatra dovoljno bezbednim.
Sud je tako, prema oceni Asošiejted presa, zadao snažan udarac sporazumu između Italije i Albanije prema kome Tirana treba da mesečno ugosti ukupno 3.000 migranata koje pokupi italijanska obalska straža. Prema italijanskim zakonima, pritvaranje svakog migranta moraju revidirati specijalni migracioni sudovi u Italiji.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni kritikovala je sudije nakon ovakve presude i poručila da stav da su zemlje kao što su Bangladeš i Egipat nebezbedne znači da će praktično svim migrantima biti zabranjen program u Albaniji, što ga čini neizvodljivim.
Ministar unutrašnjih poslova Mateo Pjantedosi najavio je da će vlada uložiti žalbu na presudu.
Obraćajući se novinarima tokom putovanja u Liban, Melonijeva je rekla da će sazvati sednicu vlade u ponedeljak kako bi razgovarala o tom pitanju.
"Sastaćemo se da bismo odobrili neke norme koje će nam omogućiti da prevaziđemo ovu prepreku. Verujem da je na vladi, a ne na sudijama da utvrde koje zemlje se mogu smatrati bezbednim", rekla je Melonijeva, sugerišući da će izraditi nova pravila za smeštaj migranata.
Iako Bangladeš i Egipat nisu u ratu niti se suočavaju sa velikom izbegličkom krizom, sudije u Rimu tvrde da je njihova odluka zasnovana na nedavnim međunarodnim presudama koje kao osnov za takvu odluku smatraju diskriminaciju ili progon čak i u delu zemlje.
Italija je pristala da primi one migrante kojima je odobren azil, dok se oni čiji zahtevi odbace suočavaju sa deportacijom direktno iz Albanije.
Kontroverzni sporazum da se stambeno zbrinjavanje tražilaca azila prepusti zemlji koja nije članica EU pozdravile su neke zemlje koje, poput Italije, doživljavaju visok nivo dolazaka migranata.
Sporazum je podržala predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kao primer "izuzetnog razmišljanja" o rešavanju pitanja migracije u Evropsku uniju.
Organizacije za ljudska prava su smatrale da to predstavlja opasan presedan.