UN: Kvalitet života u Gazi pao na nivo od pre 70 godina, za obnovu potrebne decenije i milijarde
Rat između Izraela i Hamasa razorio je palestinsku ekonomiju i trenutno gotovo celokupno stanovništvo Pojasa Gaze živi u siromaštvu, a pokazatelji kvaliteta života kao što su zdravlje i obrazovanje opali su na nivo od pre 70 godina, saopštila je razvojna agencija Ujedinjenih nacija (UNDP).
Zvaničnik UNDP Čitose Noguči rekla je da je ekonomija palestinskih enklava Pojasa Gaze i Zapadne obale sada 35 odsto manja nego što je bila na početku izraelske invazije.
Ona je navela da se, prema nekim merilima, nivo siromaštva u Gazi približava zastrašujućoj cifri od 100 odsto, a nezaposlenost sada iznosi 80 odsto, prenosi Rojters.
"Za Gazu, preokret razvoja je za oko 70 godina do 1955. godine. Čak i pod optimalnim uslovima, uz međunarodnu pomoć koja ostaje na sadašnjem nivou i neometano se sliva u Gazu i Zapadnu obalu, i dalje će biti potrebne decenije da se ekonomska proizvodnja vrati na predratni nivo", ocenila je Noguči.
Žitelji Gaze su ili u potpunosti izgubili posao ili su se zaposlili neformalno u oblastima koje su "prvenstveno usredsređene na obezbeđivanje osnovne robe i usluga", dodaje se u odvojenom izveštaju Međunarodne organizacije rada UN (ILO) koji je objavljen prošle nedelje.
Stopa nezaposlenost na teritoriji Zapadne obale je između oktobra 2023. i kraja septembra 2024. iznosila 34,9 odsto, dok je njena privreda smanjena za 21,7 odsto u odnosu na prethodnih 12 meseci.
Pre rata je stopa nezaposlenosti u Gazi iznosila 45,3 odsto, a na Zapadnoj obali 14 odsto, dodaje Međunarodna organizacija rada.
U izveštaju UNDP-a se dalje navodi da je pomoć neophodna za oko 3,3 miliona Palestinaca, od kojih je oko 2,3 miliona u Gazi, a među njima 1,5 milion dece.
Očekuje se da će troškovi popravke oštećene infrastrukture iznositi 18,5 milijardi dolara, što je skoro ceo godišnji ekonomski učinak palestinskih teritorija u 2022.
Rat je takođe uticao na obrazovanje, a 625.000 učenika u Gazi ovog septembra nije imalo pristup obrazovanju, dok je 93 odsto školskih zgrada oštećeno.
Do sada je u izraelskim napadima ubijeno ukupno 986 zdravstvenih radnika, a manje od polovine domova zdravlja je funkcionalno.
Od 7. oktobra prošle godine je u Pojasu Gaze ubijeno skoro 43.000 ljudi, prema podacima Ministarstva zdravlja u enklavi.