Ambasada SAD u BiH "uznemirena"; Višković: Nedopustivo da se time bave

Amerikanci koji su poznati kao inventori obojenih revolucija, rešili su da stanu u odbranu još jedne "demokratije"

I ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini naskočila je, očekivano, na talas već demantovanih optužbi iz Moldavije kako su, navodno, u Republici Srpskoj, Srbiji i Rusiji obučavani ljudi koji koji bi "remetili demokratske procese u Moldaviji".

Amerikanci koji su bukvalno izmislili obojene revolucije i patentirali remećenje izbornih procesa, izveštaje iz Moldavije ocenili su kao "duboko uznemirujuće".

"Nedopustivo je da iz Ambasade SAD u BiH komentarišu netačne i neproverene informacije poput onih o kampovima za obuku u Srpskoj, bez obzira što su Sjedinjene Države najmoćnija svetska sila", rekao je predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Iz Ambasade SAD u BiH komentarišu nešto na šta nemaju pravo, dodao je on, ističući kako je sve ovo "uvod u neke druge odluke i to zaista nema smisla".

On dodaje, da ukoliko iz Ambasade SAD u BiH imaju proverene informacije o kampovima za obuku u Srpskoj, to bi trebalo i da pokažu.

"Zna se da je priča o kampovima u Srpskoj višegodišnja i pokazala se netačnom. Imamo indicije da se neke stvari dešavaju na drugim lokacijama, pa čak i u BiH, ali na to iz Ambasade SAD nemaju komentar. Ne želim više da odgovaram na netačne i zlonamerne izjave, pa makar bile i iz Ambasade SAD", rekao je Višković.

Navode o "obukama" i "kampovima", ranije je demantovalo i ministarstvo bezbednosti Bosne i Hercegovine na čelu sa ministrom Nenadom Nešićem, a reagovala je i portparolka ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

Zaharova je, naime, izjavila da je u toku "rumunizacija" Moldavije.

"Ono što je veoma važno jeste da kada oduzmete osobi identitet, možete da joj radite šta god želite. A tako je i sa zemljom", rekla je ona i dodala da će Moldavci onda biti večne sluge interesima Rumunije i NATO zajednice u celini.

Portparol MSP-a Rusije Marija Zaharova je poručila da su vlasti Moldavije predizbornu kampanju vodile antidemokratskim, totalitarnim metodama.

"S obzirom na to da nisu mogli ravnopravno da se takmiče sa političkim protivnicima, moldavsko rukovodstvo je u velikoj meri koristilo administrativne resurse i sprovodilo represije protiv opozicionih političara i nezavisnih medija", saopštila je Zaharova, dodajući da Rusija registruje otvoreno mešanje Zapada u izborni proces u Moldaviji u kome je teško objašnjiv i iznenadan porast glasova u korist politike predsednice Maje Sandu, doveo do toga da umesto opcije "protiv" EU, ipak pobedi opcija "za" EU.