Američka "spirala smrti": Kako za više novca dobiti manje vojne opreme
Osnovna istina u Vašingtonu je da gotovo svaki novi sistem oružja na kraju košta znatno više od onog koji zamenjuje, ocenjuje u autorskom tekstu za "Risponsibl stejtkraft" Den Grazijer, bivši kapetan marinaca koji je služio u Iraku i Avganistanu.
Kako cena oružja raste, dodaje on, broj proizvedenih sistema se smanjuje.
SAD na kraju imaju samo 21 bombarder B-2, 187 primeraka borbenog aviona F-22 (umesto 750) i tri broda razarača klase "zumvalt" umesto njih 32.
"Ovaj fenomen dovodi do onoga što je poznato kao odbrambena spirala smrti , kada jedinični trošak novog oružja prevazilazi budžet za odbranu", ističe Grazijer.
Džon Bojd i Pokret za reformu vojske tokom kasnih godina Hladnog rata, kako on podseća, upozoravali su na stanje vojno-industrijskog kongresnog kompleksa pre 50 godina.
"Ova mala grupa insajdera iz Pentagona videla je sopstvenim očima kako politička ekonomija stvorena finansijskim i političkim vezama između vojne elite, odbrambene industrije i vladajuće klase društva troši dragocene resurse i proizvodi niz oružja sa dubokom greškom", ističe Grazijer.
On dodaje i da je predsednik Ajzenhauer "elegantno" artikulisao opasnosti vojno-industrijskog kongresnog kompleksa 1961. godine, nekoliko godina pre nego što su pukovnik Bojd i njegovi prijatelji počeli sa radom. Međutim, o tim opasnostima nije govorio dok je mogao da nešto uradi po tom pitanju.
"'Spirala smrti' je jedna od glavnih patologija Pentagona. Američki narod odvaja sve veća sredstva za svoju odbranu dok zauzvrat dobija sve manje", navodi Grazijer.
Sve to on ilustruje i brojkama: vazduhoplovstvo je 1975. godine imalo 10.387 aviona 1975. godine, a danas ih ima 5.288, mornarica je iste godine imala 559 aktivnih brodova, a danas samo 296. Pentagonov osnovni budžet danas je za više od 60 odsto veći nego 1975. kada je prilagođen inflaciji. Američki narod, zaključuje ovaj stručnjak, jednostavno troši više, a prima mnogo manje u zamenu za dolare za odbranu.
"Ako se ne kontroliše, neizbežna destinacija akvizicije spirale smrti je jednostrano razoružanje . Norman Avgustin, bivši zvaničnik Ministarstva odbrane i izvršni direktor kompanije 'Lokid Martin', predvideo je 1983. godine , sa samo malo satire, da će do 2054. ceo budžet za odbranu kupiti samo jedan avion. Ovaj avion će morati da dele Vazduhoplovstvo i Mornarica tri i po dana u nedelji, osim u prestupnoj godini, kada će biti stavljen na raspolaganje marincima za dodatni dan", navodi Grazijer.
Njegov je predlog da lideri Amerike raskrste sa uobičajenom praksom nabavki za odbranu.
"Vođe službi treba da napuste praksu bavljenja tehnološki najnaprednijim mogućim oružjem. Umesto da pokušavaju da dodaju svaki zamislivi uređaj svakom avionu, brodu i kopnenom vozilu, vojska bi trebalo da pojednostavi dizajn. Kvalitetno oružje je ono koje je dovoljno sposobno da izvrši predviđeni zadatak", uverava stručnjak, zaključujući da je jedini pravi izazov "pronalaženje pravih lidera".