Do 17 sati na izborima u Gruziji glasalo malo više od polovine birača
Odziv birača do 17 časova na gruzijskim parlamentarnim izborima bio je 50,6 odsto, saopštila je Centralna izborna komisija zemlje.
Kako se navodi, glasalo je 1.768.816 ljudi.
Izlaznost je 2020. godine u istom periodu bila 45,7 odsto, 2016. godine 42 odsto, a 2012. godine 53 odsto.
Kako prenose "RIA Novosti", na biračkim mestima u inostranstvu, zabeleženi su dugački redovi ispred biračkih mesta, a na snimcima koje su objavili korisnici društvenih mreža, vidi se gužva ispred biračkih mesta u Njujorku, Londonu, Barseloni i drugim gradovima.
Glavni konkurenti na izborima su vladajuća partija Gruzijski san, koja se zalaže za održavanje umerenih odnosa sa Rusijom, i konglomerat gruzijske opozicije, koji postoji na račun zapadnih grantova. Ako četiri glavne opozicione stranke zbirno dobiju više od 50 odsto glasova, moći će da utiču na formiranje vlade.
Centralna izborna komisija ranije je ocenila da se glasanje odvija uglavnom u mirnoj atmosferi, iako je zabeleženo nekoliko slučajeva mešanja u rad članova komisije, kako su naveli.
Prethodno, politička situacija u zemlji pred izbore dovedena je do naelektrisanja, a u medijima je ocenjeno i da jaz između vlasti i opozicije nikada nije bio veći. Gruzijski premijer Irakli Kobahidze ocenio je krajem septembra da Gruzija trpi do sada neviđen intenzitet spoljnog mešanja u izborni proces predstojećih parlamentarnih izbora.
"Takve intervencije su se dešavale i ranije, ali je mešanje spolja u izbore sada naročito intenzivno. To je tužno, ali ni tada ni sada niko ne može da oblikuje volju gruzijskog naroda kako želi. Dakle, ovo mešanje neće imati nikakvog efekta", rekao je Kobahidze.
Prethodno je predsednik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili primetio da se samo u protekle tri nedelje u oko 90 članaka, televizijskih programa i izjava plasirala kritika vladajuće partije Gruzijski san iz stranih zemalja.
O stranom mešanju u unutrašnja pitanja Gruzije, Kobahidze je govorio i krajem maja ove godine kada je na dnevnom redu bilo usvajanje Zakona o agentima stranog uticaja. Gruzijski premijer izjavio je tada da mu je evropski komesar (ubrzo će se ispostaviti da je to bio Oliver Varhelji) zapretio da pripazi da ne prođe kao Robert Fico - slovački premijer koji je se u tom trenutku oporavljao u bolnici posle atentata koji je izvršen na njega.
"Pretili su i drugima, između ostalog, i sudbinom slovačkog premijera. Ako je bilo koja država zainteresovana, spreman sam da u svrhu istrage pružim relevantne informacije i podelim dokaze", rekao je gruzijski premijer, dok se Varhelji pravdao da je njegova izjava izvučena iz konteksta.